39.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

РСМ со најниска минимална плата во регионот

Северна Македонија во последниот период забави со реализација на капиталните проекти и со привлекување на странски инвестиции и тоа делумно е причина зошто има најниски минимални плати во регионот, анализира Радио Слободна Европа. 

Со минимална плата која во моментов изнесува 367 евра, Северна Македонија и натаму е меѓу земјите со најниски минимални примања во Европа. Главните причине за тоа според економски експерти се бавната реализација на инфраструктурните и други капитални проекти, но и привлекувањето на странски инвестиции.

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) деновиве побара Владата во првите 100 дена да ја зголеми минималната плата на 450 евра, наведувајќи дека таа е најниска во регионот и премалку за да овозможи достоинствен живот на работниците.

Иако бизнис заедницата реагираше дека не може да издржи зголемување, а Владата одговори дека е подготвена да разговара, според економски експерти со кои разговараме, барањата на синдикатите се легитимни, а покачувањето е особено важно за да го забави забрзаното иселување на младите.

Економскиот аналитичар Арбен Халили вели дека главните причини поради кои Северна Македонија има пониски минимални плати, споредено со регионот, се дека земјата заостанува во делот привлекување на странски инвестиции, но и во спроведувањето на капиталните инвестиции.

„Во Црна Гора и Албанија само последните недели неколку клучни инфраструктурни проекти се пуштени во употреба кои директно ќе влијаат во развојот на целото стопанство. Се развива патната инфраструктура, а истовремено многу компании се ангажирани во тие проекти. Импактот од тоа е голем врз туризмот и врз другите сектори “,вели Халили за Радио Слободна Европа.

Од ССМ велат дека покачувањето на минималната плата треба да ја заштити најранливата категорија граѓани, исто така посочуваат дека со тоа треба да се спречи одливот на работна сила во земјите од регионот.

Оттаму посочуваат дека минималната плата во Црна Гора изнесува 450 евра, Србија 423 евра, Босна и Херцеговина 450 евра, Хрватска 840 евра (бруто), Словенија 1.253 евра (бруто), а Албанија 385 евра.

„Потсетуваме дека Минималната плата во Македонија изнесува 22.567 денари (367 евра) и сè уште е најниска во регионот“, велат од ССМ. Владата на повиците на синдикатите одговори дека е подготвена да разговара за покачување, но дека во моментов состојбата е дека недостасуваат пари во буџетот.

 

 

Related posts

Ковачевски: Нови барања нема, ново вето нема да има

admin

ВМРО-ДПМНЕ: Добро е што ДУИ е подготвена да замине

admin

Анкетата на ИРИ во Северна Македонија покажува зголемување на руското и кинеското влијание

ninja

Рустеми: Со „Бектел и Енка“ промовираме нов, ефикасен и модерен концепт на проектирање и градба

admin

“Летечка дискотека со туш”, нова понуда за супербогатите

admin

Кренар Лога: Уставниот суд ја отвори Пандорината кутија

admin