14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

ЕВРОПА ПРЕД НАЈГОЛЕМИОТ ВОЕН СУДИР ОД 1945 ГОДИНА, ВЕЛИ БРИТАНСКИ ГЕНЕРАЛ

Европа се соочува со „најопасниот момент…и војување од размери што не се видени од 1945 година“, предупредува поранешниот командант на Обединетото Кралство на НАТО, пренесува КДП.

Британскиот генерал предупреди дека Европа се соочува со војна од размери што не се видени од поразот на нацистичка Германија, откако Владимир Путин им нареди на своите војници да влезат во Украина – претворајќи го во судир со Западот.

Сер Ричард Шериф, кој беше заменик врховен командант на НАТО од 2011 до 2014 година, рече дека „инвазијата“ на Украина преку ноќ „може да се претвори во катастрофална војна… од размери што не се видени во Европа од 1945 година“.

Тој, исто така, ја опиша актуелната ситуација како „најопасниот момент“ со кој се соочува Европа од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

„Мислам дека е тешко да се прецени сериозноста на ситуацијата“, изјави тој за БиБиСи.

Иако секоја војна првично би била меѓу Украина и Русија, Сер Ричард рече дека можноста НАТО да се вклучи е „многу реална“.

Тој за програмата „Тудеј“ на Радио 4 изјави дека „НАТО сега мора да ги зачува бедемите“, а Западот мора „да го преземе најлошото“ кога станува збор за руската нуклеарна стратегија.

Сер Ричард се огласи откако Путин синоќа потпиша наредба со која две од источните провинции на Украина – Доњецк и Луганск – се признаваат како независни републики.

Делови од провинциите се под окупација од проруски сепаратисти откако Путин последен пат ја нападна земјата во 2014 година, во конфликт кој однесе 14.000 животи.

Иако е нашироко познато дека Русија ги поддржувала сепаратистите, вклучително и преку нејзините вооружени сили, Кремљ секогаш негирал дека има чизми на теренот.

Но, тоа се смени синоќа кога Путин им нареди на тенкови и војници преку границата да ги бранат двата региони, предизвикувајќи судир со западните лидери и НАТО.

Видеата покажаа оклопни возила во градот Доњецк рано во четвртокот, и иако ознаките не беа видливи, нема сомнеж дека се руски.

Западните лидери сега одлучуваат како да одговорат.

Related posts

Што се касетните бомби што САД планираат да испратат во Украина? (ВИДЕО)

admin

ЕУ воведува санкции и за земјите кои ги заобиколуваат санкциите кон Русија

admin

Договорот со „Бектел и Енка“ ги „потона“ антикорупционерите

admin

Со декларација од Скопје се бара забрзување на патот кон ЕУ

admin

Дали забраната за руски дијаманти ќе биде ефективна?

admin

Верските организации се креваат против законите за матична евиденција и род

admin