28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ЕУ ќе купува оружје за Украина и ќе забрани руски медиуми

Европската Унија (ЕУ) планира да преземе чекор без преседан за финансирање на купување оружје за Украина, изјавија претставници на ЕУ, додека блокот објави серија нови санкции како одговор на руската инвазија на Украина.

Планот на ЕУ за финансирање на купување оружје ќе користи милиони евра за да помогне во купување системи за противвоздушна одбрана, противтенковско оружје, муниција и друга воена опрема за вооружените сили на Украина.

Исто така, ќе снабдува работи како гориво, заштитна опрема, шлемови и комплети за прва помош.

„Првпат досега, Европската Унија ќе финансира купување и испорака на оружје и друга опрема во земја која е нападната“, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за купувањето оружје, нарекувајќи го „момент на пресврт. ”

Фон дер Лајен очекува мерката да биде одобрена од лидерите на ЕУ, заедно со други значајни потези – забрана за про-Кремљ медиумите РТ и Спутник, затворање на воздушниот простор на ЕУ за руските авиони и санкции против Белорусија.

Таа рече дека РТ и Спутник се дел од „медиумската машина на Кремљ“, а ЕУ „развива алатки за забрана на нивните токсични и штетни дезинформации во Европа“.

Фон дер Лајен рече „ тие повеќе нема да можат да ги шират своите лаги за да ја оправдаат војната на Путин и да сеат поделеност во нашиот сојуз“.

Related posts

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

ninja

Ахмети му враќа на Меџити: ДУИ беше, е и ќе остане авангарда на националното прашање

admin

Русија се повлече од Договорот за забрана на нуклеарни тестови. Еве што значи тоа

admin

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

ninja

Германија и Франција заедно сочинуваат половина од жителите на ЕУ

admin

Харис во Варшава најави нова хуманитарна помош за Украина; преговорите во Турција не донесоа напредок

ninja