8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

КДП ДОЗНАВА: МЕТЛА ВО ДУИ, СМЕНА НА РАКОВОДСТВОТО ВО 11 ОГРАНОЦИ

Ограноците на Демократската унија за интеграција (ДУИ) во општините на Полошкиот и Скопскиот регион се очекува да се реформираат со изборот на нови претседатели и претседателства, дознава КДП од високи партиски извори.

Метлата на ДУИ ќе ги опфати ограноците Тетово, Гостивар, Теарце, Желина, Јегуновце, Брвеница, Боговин, Врапчишто, Чаир, Студеничани и Сарај.

Двајцата високи функционери на ДУИ, Изет Меџити и Ејуп Рустеми, наводно им ја соопштиле веста за овие реформи директно на шефовите на ограноците.

Промените во партијата на Али Ахмети се оправдуваат со рефлектирање за резултатите на минатогодишните локални избори. Иако во некои општини победи ДУИ, извори за КДП велат дека промените доаѓаат или како резултат на оставки или како потреба од подобро функционирање на ограноците.

Инаку, од 2018 година ДУИ спроведе процес на внатрешни реформи со избирање на нови претседатели во речиси целата своја хоризонтална структура. По речиси еден мандат, оваа партија оцени дека во 11-те горенаведени општини треба да дојдат нови лица кои се надеваат дека ќе донесат подобри резултати на следните избори. / КДП

Related posts

Дали исчезна архивата од веб страната на Собранието или миграцијата на материјалите трае предолго?

admin

Османи се сретна со Клеверли и Докерти, па се упати кон Олд Трафорд за да ја бодри репрезентацијата

admin

Вучиќ нема контрола на северот на Косово: кој ги командува вооружените групи?

admin

Ковачевски: САД, ЕУ и ние имаме заеднички интерес

admin

Се заострува борбата Груевски-Мицкоски:

admin

Мишел: ЕУ мора да биде подготвена за ново проширување

admin