9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

НАТО СО ОДГОВОР КОН РУСИЈА: ЌЕ ПЛАТИТЕ ВИСОКА ПОЛИТИЧКА И ЕКОНОМСКА ЦЕНА

„Најостро го осудуваме застрашувачкиот напад на Русија врз Украина, кој е целосно неоправдан и неиспровоциран. Нашите мисли се со сите загинати и повредени и со народот на Украина. Ние, исто така, ја осудуваме Белорусија што го овозможи овој напад“, се вели во изјавата на НАТО, пренесува КДП.

Во продолжение ја имата целосната изјава:

„Овој обновен напад е сериозно прекршување на меѓународното право, вклучително и Повелбата на ОН, и е целосно контрадикторен со обврските на Русија во завршниот акт на Хелсинки, Париската повелба, Меморандумот од Будимпешта и Основачкиот акт НАТО-Русија. Тоа претставува акт на агресија против независна мирна земја.

Ние стоиме со народот на Украина и нејзиниот легитимен, демократски избран претседател, парламент и влада. Секогаш ќе ја одржиме нашата целосна поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина во нејзините меѓународно признати граници, вклучително и нејзините територијални води.

Ја повикуваме Русија веднаш да прекине со својата воена акција и да ги повлече сите свои сили од и околу Украина, целосно да го почитува меѓународното хуманитарно право и да дозволи безбеден и непречен хуманитарен пристап и помош на сите лица на кои им е потребна.

Силно ја осудуваме одлуката на Русија да го прошири признавањето на сепаратистичките региони во источна Украина. Ова дополнително го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и е спротивно на договорите од Минск, чиј потписник е Русија. Сојузниците никогаш нема да го прифатат ова незаконско признавање.

Ја повикуваме Русија најсилно да се врати од патот на насилство и агресија што го избра. Руските лидери мора да сносат целосна одговорност за последиците од нивните постапки. Русија ќе плати многу тешка економска и политичка цена. НАТО ќе продолжи тесно да се координира со релевантните чинители и други меѓународни организации, вклучително и ЕУ.

За време на оваа криза, НАТО, сојузниците и нашите партнери ги вложија сите напори за продолжување на дипломатијата и дијалогот со Русија, вклучително и на највисоките нивоа, и дадоа многу суштински предлози за зајакнување на безбедноста на сите нации во евроатлантскиот регион. Ние постојано ја поканувавме Русија на разговори во Советот НАТО-Русија. Русија сè уште не возвратила. Русија, и само Русија, избра ескалација.

Акциите на Русија претставуваат сериозна закана за евроатлантската безбедност и тие ќе имаат геостратешки последици. НАТО ќе продолжи да ги презема сите неопходни мерки за да обезбеди безбедност и одбрана на сите сојузници. Распоредуваме дополнителни одбранбени копнени и воздушни сили во источниот дел на Алијансата, како и дополнителни поморски средства. Ја зголемивме подготвеноста на нашите сили да одговориме на сите непредвидени ситуации.

Денеска одржавме консултации според членот 4 од Вашингтонскиот договор. Решивме, во согласност со нашето одбранбено планирање да ги заштитиме сите сојузници, да преземеме дополнителни чекори за дополнително зајакнување на одвраќањето и одбраната низ Алијансата. Нашите мерки се и остануваат превентивни, пропорционални и неескалаторни.

Нашата посветеност на членот 5 од Вашингтонскиот договор е обложена со железо. Ние стоиме обединети да се браниме еден со друг.“

Related posts

И по истражувањето на ИРЛ, Владата се мисли дали ќе им плати на „Брако“

admin

Груевски: И Заев и Мицкоски се плашат од моето враќање

admin

Човекот кој им помогна на Орбан и Нетанјаху да дојдат на власт

admin

ДАВА – стравот на Германија од „партијата на Ердоган“

admin

Уапсен додека пешки се движел низ автопат во Турција: Кој е Лупчо Палевски?

admin

САД ја повикаа Србија да ги истражи наводите за изборни нерегуларности

admin