13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Изгаснат пожарот во украинската нуклеарна централа, објектот под руска контрола

поред украинските власти, нема промени во нивото на радијацијата. На пожарникарските служби им било дозволено да пристапат на теренот, за да спречат поголема хаварија

Според украинските власти, изгаснат е пожарот во нуклеарната централа „Запорожје“, која сега е во руски раце.

Пожарот избувнал доцна синоќа, за време на судир меѓу украинските и руските сили за преземање контрола врз централата.

Според украинските власти, нема промени во нивото на радијацијата. На пожарникарските служби им било дозволено да пристапат на теренот, за да спречат поголема хаварија.

Престрелки и пожар кај најголемата нуклеарна централа во Украина

После избувнувањето на пожарот, украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за нуклеарен тероризам. Поради инцидентот, Зеленски имал и телефонски разговори со американскиот претседател Џо Бајден и со други европски лидери.
Американскиот оддел за енергија, како превентива ја активираше единицата за справување со нуклеарни катастрофи.

„Запорожје“ е најголемата нуклеарна централа во Европа. Според украинското тело за регулација на нуклеарната енергија, евентуална катастрофа во таа централа би можела да има многу поголеми последици од катастрофата во Чернобил и од Фукушима.

(Извор: Асошиејтед прес)

Related posts

Г7 бара продолжување и проширување на договорот за извоз на украинско жито

admin

Курти ја заврши посетата на Чаир и Тетово, пречекан од голем број на симпатизери

admin

ЗОШТО ВО БУГАРИЈА ПАК ЕЧИ „МАКЕДОНИЈАААА!“

ninja

Брајб-Гејт: Вотергејт на Бајден?

admin

ГРУБИ СЕ СРЕТНА СО НОВИОТ ЧЕШКИ АМБАСАДОР: РУСКАТА АГРЕСИЈА ВРЗ УКРАИНА Е ОПАСНОСТ ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

admin

Шкелзен Малиќи: Руските и српските служби стојат зад вооружените инциденти во Косово

admin