27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Кирил Петков е оптимист за брзо надминување на спорот

Бугарскиот премиер Кирил Петков е оптимист дека Бугарија и Северна Македонија наскоро би можеле да постигнат договор за спорните прашања кои што се пречка на патот за интеграцијата во ЕУ. На заедничката прес-конференција во Софија со македонскиот премиер, Димитар Ковачевски, со премиерот на Романија – Николае Чука и црногорскиот колега, Здравко Кривокапиќ, тој најави дека има добри вести од работата на комисијата за историските прашања, како и за она што е постигнато на дел од билатералните средби меѓу министерствата, во рамки на работните групи коишто беа формирани меѓу двете земји, известува ДВ.

„Сакам да пратам јасна порака до македонскиот и бугарскиот народ – со Димитар работиме многу координирано и со фокусирани распореди и временски рамки. Си поставивме неколку одредници кои мора да бидат остварени“, рече Петков.

Тој е дециден дека Северна Македонија припаѓа во семејството на Европската Унија. Бугарската Влада, според него, сака да се постигне резултат што поскоро, но неопходно е претходно да има постигне договор за неколку одреденици, меѓу кои е и заштитата на правата на малицинствата. Западен Балкан, според Петков, треба да биде што е можно постабилен, а тоа ќе се постигне со пристапувањето на Северна Македонија и Албанија во ЕУ. Тој најави дека во наредниот период многу работи би можеле да се забрзаат.

„Некои работи кои беа тешки да се надминат, сега се гледа дека има различни можности за нивно надминување. Оптимистичен сум дека ќе постигнеме се што зацртавме со Димитар многу скоро“, рече Петков, по состанокот во Софија на којшто се разговара за  предизвиците за регионалната безбедност во врска со руската воена инвазија на Украина.

Премиерот Димитар Ковачевски од Софија порача дека одложувањето на процесот на проширување на ЕУ веќе станува безбедносна политика и создава дополнителна нестабилност во регионот.

„Северна Македонија соодветно се усогласи со надворешната и безбедноста политика на ЕУ, затоа што ние ги споделуваме истите вредности со ЕУ и со земјите од НАТО. Проширувањето на ЕУ станува безбедносна политика и застојот во овој процес создава дополнителна нестабилност за регионот и остава простор за влијание од трети страни“, вели Ковачевски.

Тој потенцираше дека одложувањето на пристапниот процес кон ЕУ за земјите од регионот создава дилеми што може да резултираат со намалување на довербата кај граѓаните во ЕУ. „Сепак, дури и со вакви предизвици Република Северна Македонија останува силно посветена на одржување на добрососедски односи и промовирање соработка меѓу земјите од нашиот регион“, додаде тој.

 

Related posts

БЛАГОЈ НАЦОСКИ: СВЕДОЦИ СМЕ НА ИЗЖИВУВАЊЕ ВРЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ДРЖАВА

ninja

УСТАВНИ ИЗМЕНИ: МЕЃУ ВИЗИЈА И ИГРА НА КОНДИЦИЈА

ninja

НАД 40 ОТСТО ОД МАКЕДОНЦИТЕ БИ СЕ ИСЕЛИЛЕ ОД ДРЖАВАТА

ninja

СПАСОВСКИ: НАДВОРЕШНИТЕ ЗАКАНИ ЗА БОМБИ ДОАЃААТ ОД ИРАН И ОД РУСИЈА

ninja

КОИ СЕ СРПСКИТЕ ДОБРОВОЛЦИ „САВА“ И „ДУНАВ“ КОИ ВОЈУВААТ ВО УКРАИНА?

ninja

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО ОХРИД – УМЕРЕН ОПТИМИЗАМ ЗА ДОГОВОР ВУЧИЌ – КУРТИ

ninja