12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Продолжува руското гранатирање врз украинските градови, најавени нови планови за хуманитарни коридори

Руските сили продолжија со бомбардирање на градовите во северна и јужна Украина во понеделникот. Украинските власти предупредија дека Русија можеби се приближува кон заземање на Киев, а руската војска го објави најновиот, во сè уште неисполнетите планови за воспоставување хуманитарни коридори за цивилите затекнати во нејзината инвазија. Генералштабот на вооружените сили на Украина соопшти дека руските сили се фокусирани на опкружувањето на Киев, Харков, Чернихив, Суми и Миколајев. Во соопштението од понеделникот се обвинува Русија за кршење на меѓународното хуманитарно право со гранатирање цивили и за создавање хуманитарна криза во окупираните области.

Во соопштението на руското Министерство за одбрана се вели дека за „хуманитарни цели“, руските сили ќе прогласат „период на тишина“ почнувајќи од понеделник за да се отворат коридори за луѓето да го напуштат Киев, Харков, Суми и Мариупол. Некои од коридорите ќе можност некои жители да одат во Русија или рускиот сојузник Белорусија. Во соопштението се додава дека овој потег е одговор на директното барање на францускиот претседател Емануел Макрон до рускиот претседател Владимир Путин. Украинските власти го отфрлија рускиот план, особено патеките за евакуација кои ќе водат во Русија и Белорусија. „Ова не е прифатлива опција“, рече вицепремиерката Ирина Верешчук.

Повеќе од 1,7 милиони бегалци ја напуштиле Украина, според податоците на агенцијата за бегалци на ОН, а повеќе од еден милион од нив, заминале на запад во Полска. Податоците за Русија и Белорусија последен пат беа ажурирани кон крајот на минатата недела, но покажа дека само повеќе од 50.000 луѓе одат во тие земји. Третата рунда преговори меѓу Киев и Москва треба да се одржи в понеделник. Украинската и руската делегација се сретнаа двапати во Белорусија, откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

Американските законодавци ветија дека ќе обезбедат дополнителна воена помош за Украина, при што администрацијата на претседателот Бајден побара 10 милијарди долари хуманитарна, воена и економска поддршка. „Конгресот има намера да го изгласа ова итно финансирање оваа седмица како дел од пакетот за финансирање на владата“, рече претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси во писмото колегите – демократи. И покрај генерално дво-партиската и силна поддршка за Киев, членовите на Конгресот го истакнуваат другото украинско барање: зона на забранети летови за воздушниот простор на земјата за да се одвратат руските воздушни напади. Тоа би значело „Трета светска војна“, предупреди републиканскиот сенатор Марко Рубио од Флорида за програмата „Оваа недела“ на Еј-Би-Си. „Мислам дека има многу работи што можеме да направиме за да и помогнеме на Украина да се заштити… но мислам дека луѓето треба да разберат што значи зона забранета за летови“. Друг сенатор, Џо Манчин од Западна Вирџинија, демократ, изрази помалку строг став. „Не би тргнал ништо од масата“, рече тој во емисијата „Запознајте го печатот“ на Ен-Би-Си. Сенаторот Крис Марфи, демократ од Конектикат, коментираше за Фокс њуз: „Да бев претседател Зеленски, ќе барав зона за забранети летови. Проблемот е што не постои, такво нешто како зона на забранети летови над Украина“.

Американскиот претседател Џо Бајден е во редовен контакт со Зеленски за барањето на Украина за повеќе борбени авиони, според државниот секретар Блинкен. “Ако одлучи Полска одлучи да ги испрати своите Миг и Сухои авионите што ги има во Украина, како можеме да помогнеме за компензирање на тоа што тие им го даваат на Украинците“, изјави Блинкен. Заедно со своите европски партнери, САД размислуваат за забрана на руската нафта, потврди Блинкен во неделата. „Сега сме во многу активни дискусии со нашите европски партнери за забрана на увозот на руска нафта во нашите земји, додека се разбира, во исто време, одржуваме стабилно глобално снабдување со нафта“, рече Блинкен за „Запознајте го печатот“ на Ен-Би-Си.. ” Некои пратеници сакаат Белата куќа да направи повеќе за да го зголеми домашното производство бидејќи цените на нафтата растат, а Американците плаќаат повеќе за гориво за своите возила. Цените на бензинот во САД скокнаа за 11% во текот на изминатата недела, на највисоко ниво од 2008 година, според ААА.

„Претседателот Бајден повеќе би сакал да увезува нафта од нашите противници во Русија, Иран и Венецуела отколку да го зголеми производството дома во САД “, напиша на Твитер пратеникот Грег Марфи од Северна Каролина, републиканец, велејќи дека енергетската безбедност на земјата е еднаква на националната безбедност.

Во меѓувреме, друга платформа за социјални медиуми објави ограничувања за содржините поврзани со Русија. TikTok, познат по кратки видеа генерирани од корисници, соопшти дека ги блокира корисниците во Русија да објавуваат содржина. „Во светлината на новиот закон за „лажни вести“ во Русија, немаме друг избор освен да го прекинеме преносот во живо и новите содржини на нашата видео услуга додека ги разгледуваме безбедносните импликации на овој закон“, се вели во твитот во неделата од тимот за комуникација на TikTok. Стриминг гигантот Нетфликс, исто така, во неделата објави дека ги суспендира своите услуги во Русија. Сè поголем број на корпоративни ентитети, вклучително и финансиски услуги, енергетски и технолошки компании, ги прекинаа врските со Русија како одговор на економските санкции поради инвазијата врз Украина.

Related posts

Бајден ќе стави вето на пакетот помош за Израел во Претставничкиот дом, вели Белата куќа

admin

Израел и и германскиот државен резон: Што значи тоа?

admin

ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ НЕМА КОЈ ДА ИЗМЕСИ ЛЕБ И БУРЕК

ninja

Израел го нападна Иран, нуклеарните постројки не биле цел

admin

Изет Меџити за РСЕ: Ќе се војува против корупцијата

admin

Милошоски: СДС да се изјасни – или се за ДУИ, или за Македонија

admin