12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Британскиот амбасадор порача: Негувајте го вашиот јазик и вашата култура/ВИДЕО

Амбасадорот на Велика Британија, Метју Лосон, повика да го негуваме македонскиот јазик во видео пораката во која вели дека тој добил сертификат за положен испит по македонскиот јазик на нивото Ц1 и тоа на неполни три месеци од стапувањето на амбасадорскаат функција во Македонија.

„Одличен почеток на неделата со сертификат за положен испит по македонски јазик. Ми претставува чест и задоволство што го учам овој прекрасен јазик. Негувајте го вашиот јазик и вашата култура“, вели Лосон.

Related posts

Бајден ќе стави вето на пакетот помош за Израел во Претставничкиот дом, вели Белата куќа

admin

ЕУ ќе купува оружје за Украина и ќе забрани руски медиуми

ninja

Денков: Не се менува бугарската позиција кон РСМ

admin

Софија одговори на вербалната нота од македонското МНР

ninja

Наскоро процесирање на лицата од црната листа на САД?

admin

САД остануваат отворени за пронаоѓање на дипломатско решение со Русија

ninja