30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

Инфлацијата во Еврозоната на рекордно ниво

Цените во септември во Еврозоната пораснале за 9,9 проценти споредено со истиот месец лани. Инфлацијата во целата ЕУ пак изнесува 10,9 проценти.

Инфлацијата во Еврозоната достигна највисоко ниво од воведувањето на еврото како заедничка валута во 1999 година.

Статистичката служба на ЕУ, Евростат денеска во Луксембург ја коригираше својата прогноза за стапката на инфлација од пред три недели за 0,1 процент надолу.

Енергенсите во септември биле поскапи за 40,7 проценти во однос на истиот месец лани, додека животните продукти се продавале за 12,7 проценти поскапо.

Во целата Европска унија покачувањето на цените достигна рекордна вредност од 10,9 проценти, кај одделни држави како Балтичките и Унгарија, таа се искачи на повеќе од 20 насто.

Најниско ниво на инфлација Евростат регистрирал  во Франција (6,2 %),  во Малта (7,4 %) и во Финска (8,4 %), додека  во Германија  изнесува 10 проценти.

Евростат користи поинакви пресметувачки методи, што го оневозможува споредувањето во меѓународни рамки. Во август цените во 19 земји од Еврозоната беа за 9,1 процент повисоки во однос на истиот месец минатата година, а во целата ЕУ – за 10,1 процент. Стапката на инфлација бележи постојан раст од ноември 2021 година, а посебно се зголемува од крајот на февруари, со почетокот на руската инвазија врз Украина и скоковитиот  пораст на цените на енергијата.

Related posts

Харадинај: Курти уште денеска да поднесе оставка, премал е да ја смени ориентацијата на Косово

admin

Малеска: Се „печалат“ гласови со антиевропска реторика

admin

Републиканците во Сенатот го блокираа нацрт-законот за помош на Украина и Израел

admin

ЕУ организира 6 нови хуманитарни летови со воздушен мост за Газа

admin

Шолц повтори дека одбива да испрати ракети Таурус во Украина

admin

Незири за ТВ24: Ако нема друг начин, останува уставните измени да се изгласаат на балкански начин како Преспанскиот договор

admin