13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

БАЈДЕН БАРА 37 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ИТНА ПОМОШ ЗА УКРАИНА

Американскиот претседател Џо Бајден бара од американскиот Конгрес повеќе од 37 милијарди долари итна помош за Украина.

Барањето за финансирање на администрацијата вклучува и 9,25 милијарди американски долари финансирање за борба против ковид 19 пред можниот зимски бран на пандемијата.

Владиното финансирање истекува во средината на декември, а помошта за Украина и финансирањето за пандемијата ковид 19 ќе бидат дел од владиниот финансиски пакет до крајот на септември 2023 година.

Лидерот на републиканците во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, кој би можел да стане претседател на тој дом, предупреди дека републиканците, доколку се мнозинство, нема да поддржат давање „непополнет чек“ на Украина.

Шаланда Јанг, директорка на Канцеларијата за менаџмент и буџет на Белата куќа, рече дека повеќе од три четвртини од 40 милијарди долари одобрени од Конгресот за Украина на почетокот на оваа година се веќе платени. Администрацијата на Бајден побара поддршка од вкупно 37,7 милијарди долари.

„Заедно, со силна, двопартиска поддршка во Конгресот, обезбедивме значајна помош која беше клучна за успехот на Украина на бојното поле и не можеме да дозволиме таа поддршка да пресуши“, напиша Јанг во писмото до претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси.

Предложената помош за Украина вклучува 21,7 милијарди долари за воена, разузнавачка и друга одбранбена поддршка, 14,5 милијарди долари за хуманитарна помош и за функционирање на украинската влада, 900 милиони долари за здравствена заштита и услуги за поддршка на Украинците кои живеат во САД и 626 милиони долари за нуклеарна безбедносна поддршка на Украина и модернизација на стратешките нафтени резерви.

Related posts

Четири нови дестинации на Визер од Скопје

admin

ЕКСКЛУЗИВНО: ЕУ со пакет на санкции против Косово

admin

МОЖЕ ЛИ ДРЖАВАТА ДА ГО „ОДБЛОКИРА“ СКОПЈЕ?

ninja

ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ МЕЃУ СКОПЈЕ И ВАШИНГТОН

ninja

Касами со одговор до Ковачевски и Пендаровски: Власта не може да го сокрие стравот

admin

СОНК и Образование се договорија – зголемување на платите за 15 отсто од септември

ninja