28.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

СКСЗМ СО НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Бизнисменот од Струга Менди Ќира е избран да раководи со Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), јавува KDPOLITIK.COM.

Оваа комора, која ги собира најголем дел од албанските бизниси во Северна Македонија, денеска го одржа 5-то Изборно собрание од нејзиното формирање во 2005 година.

Меѓу другите беа избрани членови и потпретседател на Собранието, 18 членови на Управниот совет и 5 членови на Надзорниот совет.

Новоизбраниот претседавач Менди Ќира во својот говор упатен до пратениците и претставниците на другите тела истакна дека своето лидерство го заснова на принципите и основните вредности на ОЕМВП, како и врз основа на нејзината мисија и визија во одбраната и унапредување на бизнисите членки.

Присутните порачаа дека Стопанската комора на Северозападна Македонија ќе продолжи посилно во своето патување во организацијата и заштитата на бизнисот во државата под капата на благородната мисија, докажувајќи го со ова Собрание капацитетот и континуитетот на својата работа за 18 години.

Инаку, СКСЗМ е основана во 2005 година, кога за прв претседател беше избран Џемаил Даути, извршен директор на познатата компанија „Даути-Комерц“. Даути исто така беше дел од Изборното собрание со што ја докажа својата посветеност за реализација на визијата на СКСЗМ.

Related posts

Шолц и Макрон ќе одржат тајна вечера во Париз пред посетата на Кси

admin

Наталитетот паѓа, разводите во “тренд”

admin

Нагел: Десничарскиот екстремизам – закана за економијата

admin

Стано: Косово ќе се соочи со други рестриктивни мерки доколку Курти не ги исполни меѓународните барања

admin

Муслиу: С.Македонија не може да функсионира со влада без победничката партија кај Албанците

admin

Политико: Србија се сврте кон својот долгогодишен сојузник Русија

admin