12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

Голем број европски лидери на состанокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана го повикаа српскиот претседател Александар Вучиќ да се усогласи со надворешно политичката позиција на ЕУ, а Вучиќ истакна дека Белград ја осудува руската агресија врз Украина и го почитува украинскиот територијален интегритет, изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ рече дека српскиот претседател Александар Вучиќ бил поканет од „голем број“ лидери да се усогласи со надворешно политичките позиции на ЕУ, особено со пакетите санкции.

„Тој зборува за тоа дека тие секогаш ги имаат овие внатрешни работи во однос на односите со Русија, но споменува и дека ја осудиле руската агресија врз Украина и дека го почитуваат украинскиот територијален интегритет“, рече хрватскиот премиер.

Србија, заедно со Белорусија, е единствената европска земја која не се приклучи на санкциите против Русија.

Вучиќ, на прес конференција во Тирана, изјави дека на Самитот најмногу се зборувало за енергетиката и за воведување санкции против Русија, а Србија е единствената земја во регионот која ги нема воведено. Во официјалната декларација на Самитот се најде и таа точка, а Вучиќ рече дека не е природно Србија да учествува во таа политика поради штетата што ќе ја претрпи од нејзиното воведување, иако многу добро ја разбрал пораката.

„Ќе ги прашам луѓето во Србија, парламентот во Србија и владата на Србија, а помалку ќе се прашам и јас“, рече тој.

На самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана денеска беше потпишана Декларација во која ЕУ уште еднаш ја потврдува својата целосна и недвосмислена посветеност на перспективата за членство на Западен Балкан во Европската Унија и повикува на забрзување на пристапниот процес заснован на кредибилни реформи од страна на партнерите, фер и ригорозни услови, како и принципот на сопствените заслуги.

ЕУ ги повика земјите во регионот „да постигнат брз и одржлив напредок кон целосно усогласување со Заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и да дејствуваат соодветно, вклучително и за рестриктивните мерки на ЕУ“. Србија е единствена во регионот која не се придружи на европските санкции против Русија.

Related posts

УКРАИНСКИ ДРОНОВИ НАПАЃААТ ВОЕНИ ЦЕЛИ ВО РУСИЈА?

ninja

„Најди ме“ како засилување на институциите – Како функционира првата страница за рано предупредување за исчезнати?

admin

Две илјади работници досега сакаат работа преку Отворен Балкан

admin

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin

Полицијата ја презема контролата врз рускиот аеродром во Дагестан по антиизраелските протести

admin

По бунтот на Вагнер, Кремљ во офанзива за одбрана на имиџот на Путин

admin