11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ПУТИН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА РУСКА НАФТА ВО ЗЕМЈИТЕ КОИ ВОВЕДОА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој се забранува продажба на руска сурова нафта на странски фирми и државјани кои го прифатија ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари за барел.

Западните земји го воведоа ова ограничување за да ги намалат руските приходи што се користат за финансирање на војната во Украина.

Забраната ќе стапи на сила на 1 февруари и ќе остане во сила до 1 јули.

Уредбата не се однесува само на нафтата, туку и на нафтените деривати. Владата дополнително треба да утврди од кога ќе важи таа забрана.

Указот, објавен на официјалната веб-страница на владата и на Кремљ, е одговор на „дејствијата кои се непријателски и спротивни на меѓународното право од страна на САД и странски држави и меѓународни организации кои им се придружија“.

Групата Г7, Европската унија и Австралија претходно овој месец се согласија да воведат ограничување на цената на руската сурова нафта која се транспортира по морски пат на 60 долари за барел, кое стапи на сила на 5 декември.

Related posts

Шлаканицата од Уставен, ветер во грб за новинарите: Државата не ги заштитила за време на „крвавиот четврток“

admin

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ КОИ ГО УРНАА МХ17

ninja

Вучиќ нема контрола на северот на Косово: кој ги командува вооружените групи?

admin

М-НАВ: Почна со плискање вода, заврши со прелеана чаша

admin

И САД воведоа санкции за Путин и Лавров

ninja

Израел врши воздушни напади на Западниот Брег и Сирија, убива командант на Хамас

admin