2.8 C
Скопје
30 ноември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

Голем број европски лидери на состанокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана го повикаа српскиот претседател Александар Вучиќ да се усогласи со надворешно политичката позиција на ЕУ, а Вучиќ истакна дека Белград ја осудува руската агресија врз Украина и го почитува украинскиот територијален интегритет, изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ рече дека српскиот претседател Александар Вучиќ бил поканет од „голем број“ лидери да се усогласи со надворешно политичките позиции на ЕУ, особено со пакетите санкции.

„Тој зборува за тоа дека тие секогаш ги имаат овие внатрешни работи во однос на односите со Русија, но споменува и дека ја осудиле руската агресија врз Украина и дека го почитуваат украинскиот територијален интегритет“, рече хрватскиот премиер.

Србија, заедно со Белорусија, е единствената европска земја која не се приклучи на санкциите против Русија.

Вучиќ, на прес конференција во Тирана, изјави дека на Самитот најмногу се зборувало за енергетиката и за воведување санкции против Русија, а Србија е единствената земја во регионот која ги нема воведено. Во официјалната декларација на Самитот се најде и таа точка, а Вучиќ рече дека не е природно Србија да учествува во таа политика поради штетата што ќе ја претрпи од нејзиното воведување, иако многу добро ја разбрал пораката.

„Ќе ги прашам луѓето во Србија, парламентот во Србија и владата на Србија, а помалку ќе се прашам и јас“, рече тој.

На самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана денеска беше потпишана Декларација во која ЕУ уште еднаш ја потврдува својата целосна и недвосмислена посветеност на перспективата за членство на Западен Балкан во Европската Унија и повикува на забрзување на пристапниот процес заснован на кредибилни реформи од страна на партнерите, фер и ригорозни услови, како и принципот на сопствените заслуги.

ЕУ ги повика земјите во регионот „да постигнат брз и одржлив напредок кон целосно усогласување со Заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и да дејствуваат соодветно, вклучително и за рестриктивните мерки на ЕУ“. Србија е единствена во регионот која не се придружи на европските санкции против Русија.

Related posts

МПЦ-ОА има право на протест, дури и кога греши

admin

ДАНОЧНА РЕФОРМА БЕЗ НОВИ ДАНОЦИ

ninja

Меџити: Не сме се самоисклучиле од ДУИ, партијата е заробена од узурпатори

admin

Николај Крастев: Руската црква ги промовира српските интереси во Северна Македонија

admin

Ахмети: Надлежните да ги истражат Мерко и Дрин, стоиме на ставот за ветинг

admin

СЗО СМЕТА ДЕКА КОВИДОТ ОВАА ГОДИНА ЌЕ ИМА СЛИЧНА ЗАКАНА КАКО И ГРИПОТ

ninja