13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

КОВАЧЕВСКИ И ШОЛЕ РАЗГОВАРАЛЕ ЗА СТАБИЛНОСТА, ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ И ПОДДРШКАТА ОД САД

Зачувувањето на мирот и стабилноста на Западен Балкан се меѓу врвните надворешно-политички приоритети за земјава, истакнал вечерва премиерот Димитар Ковачевски во телефонскиот разговор со советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле при што му се заблагодарил за помошта што ја дава САД.

Како што соопштија од Владата, на разговорот присуствувале министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, директорот на Агенцијата за национална безбедност, Зарко Милошевски и американската амбасадорка во Скопје, Анџела П. Агелер. Притоа премиерот Ковачевски изразил огромна благодарност до Стејт департментот за значајната поддршка од САД во клучните моменти и важни процеси за земјава, за што од големо значење е стратешкото партнерство меѓу двете земји.

Тема на разговор биле актуелните прашања, при што било оценето дека Северна Македонија е држава којашто напредува и била изразена целосна поддршка на нејзините евроинтеграци, како прашање од државно, регионално и европско значење.

Related posts

АКО ВО СОСЕДСТВОТО ВРИЕ, СЕ СЛЕДИ ИЛИ СЕ СПИЕ?

ninja

Кој е илинденскиот идеал на денешната генерација?

admin

Аферата „Тајни имоти“ засега без имиња на високи позиции

ninja

ЌЕ ИМА ЛИ ДОВОЛНО СТРУЈА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ЗИМАВА?

ninja

ВУЧИЌ УТРЕ НА СРЕДБА СО ЛАЈЧАК И ЕСКОБАР ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО КОСОВО

ninja

СДСМ формира работни групи, Ковачевски: За поздравување е првиот чекор на Мицкоски

admin