36.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

Големата инсталирана моќност на електрани од обновливи извори на енергија во текот на минатата година, а особено на фотоволтаични електрани, сега може да предизвика штета на преносниот систем и мрежа во Македонија, порачаа денеска од Македонската енергетска асоцијација (МЕА).

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска повика оние што произведуваат да ги следат процедурите, за да нема преголемо производство од она што е потребно во моментов.

„Има „бум“ во производство на електрична енергија од обновливи извори во државата и сакам да ги повикам инвеститорите да ги следат сите процедури за да не дојде да имаме многу поголемо производство од потребите што ги има државата. Согласно Стратегијата за развој на енергетика, лимитирано е колкаво може да биде производството на електрична енергија од обновливи извори, посебно од фотонапонски, ветерници, биомаса итн“, изјави Бектеши.

Од МЕА побараа да биде законски регулирана струјата што се произведува од многуте фотонапонски централи коишто се градат и допрва ќе се градат, со складирање на електричната енергија во таканаречени „сториџи“.

„Енергетската транзиција ако не се направи како што треба, ќе настане поголема штета отколку корист. За да не направиме проблем – бидејќи сите фотоволтаици произведуваат 80 отсто во исто време, не смееме во тој период да има големи вишоци со илјадници мегавати, бидејќи нема да се знае што да се прави со таква енергија“, изјави Кочо Анѓушев, претседател на МЕА.

Од Министерството за економија информираат дека наскоро ќе биде формирана работна група што ќе подготви законски регулативи за да се овозможи вишокот струја да се складира во т.н. „сториџи“.

Related posts

“Шпиономанија” во Русија, се интензивира потрагата по внатрешни непријатели

admin

Видео од Украина се користи за да се прикаже употреба на фосфорни бомби во Газа, во „игра“ и видео од игри

admin

Со кола возел 6 мигранти, приведен србин во Неготино

admin

Постапката за измени на Уставот почнува, Џафери ги кажува можните сценарија

admin

“Огнените” на ДУИ велат дека добиле закани, Ганиу: Животот ни е во опасност

admin

САД ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ДА ВОВЕДУВААТ САНКЦИИ НА БАЛКАНОТ

ninja