38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

КИНЕСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ГИ ПРЕДУПРЕДИ КИНА И САД ДА ГИ СМИРАТ ТЕНЗИИТЕ

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг денеска предупреди дека Пекинг и Вашингтон се движат кон „конфликт и конфронтација“ доколку САД не го сменат курсот со борбен тон во момент кога односите меѓу ривалите се на историски најниско ниво.

На неговата прва прес-конференција по преземањето на функцијата кон крајот на минатата година, Чин им пркосеше на предвидувањата дека Кина може да ја напушти својата агресивна дипломатија „волк воин“ во корист на поумерена реторика додека двете земји се соочуваат со економијата, Тајван, човековите права и руската инвазија на Украина.

„Ако Соединетите Американски Држави не притиснат на сопирачката и продолжат да забрзуваат по погрешниот пат, ниту една заштитна ограда не може да спречи излегување од шините и сигурно ќе има конфликт и конфронтација“, рече Чин.

Коментарите на Чин ги повторија забелешките дадени од лидерот Шји Џјинпинг во говорот во понеделникот пред законодавците.

„Западните земји предводени од САД спроведоа сеопфатно ограничување, блокада и потиснување на Кина, што донесе невидени сериозни предизвици за развојот на нашата нација“, рече Шји.

Наспроти тоа, Кина мора „да остане мирна, да ја задржи концентрацијата, да се стреми кон напредок додека одржува стабилност, да преземе активности, да се обедини како едно и да се осмели да се бори“, рече тој.

Американските власти станаа сè позагрижени за експанзивните политички и економски цели на Кина и можноста за војна околу Тајван – а многу официјални лица во Вашингтон ги повикаа САД да направат поголеми напори за да се спротивстават на кинеското влијание во странство.

Во последниве недели, загриженоста за кинеското шпионирање со балони предизвика посебна загриженост во односите САД-Кина, а официјални лица од двете земји често разменуваа и обвинувања.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја откажа планираната посета на Пекинг откако Вашингтон собори осомничен кинески шпионски балон кој прелета над американска територија. Масивниот балон и неговата носивост, вклучително и електрониката и оптиката, се извадени од дното на океанот и се анализирани од ФБИ.

Минатата недела, Кина одговори со огорченост кога американските власти повторно го покренаа прашањето дали пандемијата на ковид започнала со истекување во кинеска лабораторија. Министерството за надворешни работи ги обвини САД дека го „политизираат прашањето“ во обид да ја дискредитираат Кина.

И, двете земји разменија лути зборови за Тајван, бидејќи Кина ја засили својата дипломатска изолација и воено малтретирање на самоуправната островска демократија за која тврди дека е своја територија.

Чин го критикуваше Вашингтон за соборувањето на балонот, повторувајќи ги тврдењата дека неговото појавување на небото на САД било несреќа а, не намера.

 

Извор: Асошиетед Прес

Related posts

ДЕЛ ОД ОПШТИНИТЕ „МУВА“ НЕ ГИ ЛАЗИ ЗА ШТЕДЕЊЕ

ninja

Џо Бајден ќе го посети Израел

admin

САД го предупреди Иран: Војната Израел-Хамас да не прерасне во регионален конфликт

admin

Папата предупреди за ризикот од вештачката интелигенција

admin

Кои се јеменските Хути и зошто се нападнати?

admin

Аналитичари: Можна е владина коалиција меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

admin