31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАРЕГИОНСВЕТ

Бугарија, Унгарија, Полска, Романија и Словачка бараат ограничен увоз од Украна

Министрите за земјоделство на Бугарија, Унгарија, Полска, Романија и Словачка бараат од Европската комисија да го прошири опсегот на производи од Украина за кои беа предложени заштитни мерки. Тие бараат и зголемување на мерките за заштита на погодените пет источноевропски земји.

„Сметаме дека предложената исклучителна заштита во форма на дозволување увоз само заради транзит кон остатокот од ЕУ и остатокот од светот треба да се примени на поширок спектар на производи“.

Ова го напишаа петтемина министри во заедничкото писмо до потпретседателот на ЕК и еврокомесар за трговија, Валдис Домбровскис и до европскиот комесар за земјоделство, Јануш Војчеховски, кое е доставено до Радио Слободна Европа.

Европскиот комесар за трговија Домбровскис оваа недела разговараше за предизвиците на зголемениот увоз на земјоделски производи од Украина разурната од војна со петте земји во обид да се избегнат чекори кои би можеле да го „загрозат внатрешниот пазар“ и да се одржи единството против руската неиспровоцирана инвазија на Украина.

Пред околу една година, ЕК одлучи да ги отстрани тарифите за стоките од Украина во знак на солидарност со земјата, чија економија во голема мера се потпира на земјоделското производство додека Русија е во војна со неа. Сепак, ова ги погоди локалните пазари и земјоделците во неколку земји протестираа против олеснетиот увоз со образложение дека тоа го намалува локалниот пазар.

Related posts

СЕ ЗАМРЗНУВА ЦЕНАТА НА ЛЕБОТ НА 33 ДЕНАРИ

ninja

КОВАЧЕВСКИ: ДИЈАЛОГОТ ЗНАЧИ И ОТСТАПКИ

ninja

Дали е при крај војната во Украина? Ердоган со стратешки пристап

admin

АНКЕТА: БУГАРИЈА Е ЗАКАНА, А ЕУ Е НЕФЕР И НАДМЕНА

ninja

УКРАИНСКИ ДРОНОВИ НАПАЃААТ ВОЕНИ ЦЕЛИ ВО РУСИЈА?

ninja

Главоболки за Путин: Индија не купува повеќе руска нафта

admin