13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Османи тужен, но не се појави на рочиштето

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, нема да се појави на денешното рочиште каде што е тужен за клевета, јавува Тв Телма. Од МНР велат дека тужбата од Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) е неоснована. Сметаат дека таа ќе биде отфрлена.

„Министерот Османи нема покана за суд; денес се одржува рочиште на кое се поканети адвокатите. Што се однесува до самата тужба, таа е целосно неоснована. Министерот никогаш не дал изјава што може да се смета за навреда, клевета или која предизвикува штета. Целта очигледно не е правна разврска, туку јавна дискредитација. Веруваме дека во објективна постапка судот ќе ги увиди фактите и соодветно ќе ја отфрли тужбата како неоснована“, велат од МНР.

Од Македонското движење поднесоа тужба против Османи бидејќи тој лани во октомври за бугарската телевизија БТВ изјави дека треба да се види кој стои зад отворањето на македонскиот клуб во Благоевград. Османи го посочи токму ова движење како еден од финансиерите на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград. Рече дека се работи за фондација од Канада, која работи спротивно на интересите на државата и на интересите на македонските стратешки партнери.

Related posts

Ги читаат ли македонските власти бугарските писма до САД?

admin

МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН

ninja

Груби и Рустеми ја притискаат кинеската „Синохидро“, патот Кичево-Охрид да заврши до крај на 2023 година

admin

БИСЛИМОСКИ УВЕРУВА ДЕКА И ОД 1 ЈАНУАРИ ЌЕ ФУНКЦИОНИРА ПАЗАРОТ ЗА ПРИРОДЕН ГАС

ninja

Вучиќ нема контрола на северот на Косово: кој ги командува вооружените групи?

admin

Рама: ЕУ да ја казни Србија

admin