20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

“Ако политички се дестабилизира ќе се одрази…”: Османи ги коментира изборите во Турција

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи, коментирајќи ги вчерашните избори во Турција, рече дека е важно изборите таму да поминат во демократски дух, додека каков ќе биде изборот на турскиот народ е внатрешно прашање таму. Според Османи, Турција е стратешки партнер на Македонија и соработката меѓу двете земји треба да продолжи без разлика кој е на чело на државата.

„Во геополитички контекст Турција навистина има многу важна улога во одржувањето на стабилноста. Тоа е мостот меѓу Европа и Блискиот Исток, Азија и секако политички дестабилизирана Турција многу пошироко би ги дестабилизирала двете страни на овој мост“, рече меѓу другото Османи во Клан Дебат.

Related posts

МИЦКОСКИ: ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ СЕ НЕСПОРНИ ЗА ВМРО-ДПМНЕ

ninja

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin

НОВ ШЕФ НА ВИШОТО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО ЌЕ СЕ БИРА ИДНИОТ ПОНЕДЕЛНИК

ninja

СПАСОВСКИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ БЕА НА ТЕРЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА РОДЕНДЕНОТ НА ДЕЛЧЕВ

ninja

Ескобар доаѓа во С.Македонија – дали американците ќе ги туркаат напред евроинтеграциите?!

admin

СОНК и Образование се договорија – зголемување на платите за 15 отсто од септември

ninja