25.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Брисел притиска Белград и Приштина да ги спроведат договорите

Известувачот за Косово, Виола фон Крамон изјави денес дека од Косово и Србија се очекуваа спроведување на договорите. Таа на конференција за медиумите рече дека одобрувањето на извештајот за Косово е јасен сигнал дека оваа земја е вреден партнер за меѓународната заедница.

„Би сакал да му се заблагодарам на народот на Косово за суштинскиот напредок во последните години, за посветеноста на демократските вредности, борбата против организираниот криминал и усогласувањето со политиките на европската заедница, што е поздравено од Европскиот парламент. Сепак, важно е да се признае дека има уште многу предизвици пред нас. Извештајот на Европскиот парламент ги истакнува областите во кои треба да се фокусираме, како што се борбата против корупцијата, заштитата на слободата на медиумите и консолидацијата на законот и редот“, рече таа.

Таа рече дека меѓународната заедница силно стои со Косово, поддржувајќи го на неговиот интегративен пат.

„Очекуваме имплементација на договорите и на Брисел и на Охрид, од двете земји. Одобрувањето на овој годишен извештај не е само симболичен гест, туку има многу импликации за иднината на Косово и за неговите аспирации во европските интеграција. Тоа претставува можност дека напредокот што е постигнат е посветеност за поддршка на патот на Косово кон ЕУ“, рече таа.

Сепак, Фон Крамон нагласи дека има поголеми очекувања во однос на процесот на нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

„Јас лично се надевав дека ќе има поголем напредок, особено во односите со Србија и во процесот на нормализација. Мислев дека Охридскиот договор беше одлична основа за ова, а ние исто така притискавме да одат од тоа за работите да побрзо да се спроведат, да се држат до роковите, нешто за што се договориле, но гледаме дека е тешка процедура“, додаде таа.

Додека известувачот за Србија, Владимир Билчик, рече дека дијалогот е единствениот начин за нормализирање на односите.

„Верувам дека видовме опиплив напредок во однос на посветеноста на двете страни. Албин Курти и Александар Вучиќ разговараат меѓу себе, овие разговори носат резултати, можеби не сме секогаш задоволни од резултатите како што би сакале да бидеме, но се надевам дека нашите американски пријатели и сојузници ќе го поддржат и олеснат дијалогот бидејќи ова е во интерес на сите. Се наоѓаме на важна раскрсница затоа што ги имаме основните документи кои се одобрени од сите партии и ова е важен политички сигнал и сега е важно да се работи на нивно спроведување и само оваа имплементација може да донесе поголем кредибилитет. Ова е најтешкиот дел, тука ни треба силна поддршка и охрабрување од сите институции“, рече тој.

Европскиот парламент усвои две годишни резолуции за Косово и Србија, „преку кои двете земји се поканети да бидат конструктивни во дијалогот за нормализација на односите и оваа нормализација треба да вклучи и взаемно признавање“.

Related posts

Постапката за измени на Уставот почнува, Џафери ги кажува можните сценарија

admin

ЕСМ следната недела ќе соопшти кој се јавил на тендерот за снабдување со природен гас

ninja

Слободно договарање наместо обемна регулатива: Работата од дома сè поатрактивна, но државата да внимава на правото на избор

admin

ОН: КЛУЧНИТЕ РАБОТНИЦИ ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА ДЕНЕС СЕ ПОТЦЕНЕТИ, НЕДОВОЛНО ПЛАТЕНИ И ЗЛОУПОТРЕБЕНИ

ninja

Меџити контра ДУИ: Вие сте последните витези на Груевски

admin

БОРИС ЏОНСОН: ПУТИН ЛИЧНО МИ СЕ ЗАКАНИ

ninja