20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

ВИДЕО Од Ист Гејт до митингот на Вучиќ – бесплатен превоз, сендвичи и вода

Стотина автобуси од Скопје ќе тргнат на на 26 мај за во Белград за да учествуваат на митингот на српскиот претседател Александар Вучиќ, јавува телевизијата Н1, пренесува Инбокс7. Превозот ќе биде бесплатен, а ќе се тргне од Куманово, Скопје и други градови во Северна Македонија.

Во Северна Македонија не е невообичаено да се читаат и гледаат медиуми од Србија. Се чини дека не е невообичаено оттука да се оди на политички собири во Србија. На интернет има неколку огласи за бесплатен превоз до Белград на 26 мај. Првиот пост е од Скопје и води до позната адреса, известува Н1.

Екипата на оваа телевизија тврди дека една од точките е и зградата кај се наоѓаат становите на Никола Груевски, бившиот премиер. Груевски избегна од станот во оваа зграда и со тоа избегна одговорност пред властите во Северна Македонија.

Од тогаш поминаа години, Груевски повеќе не е тука, а новите соседи се Здружението „Мир, хармонија, стабилност“. Претседателот на здружението ден претходно им рекол на српските новинари дека патува за Охрид.

„Во моментов немаме никаква организација, но имаме членство кое е заинтересирано да оди во Белград. И ќе видиме во текот на оваа недела како ќе го направиме тоа, што ќе правиме и дали воопшто ќе го организираме“, објаснил тој.

А со јавување на телефонскиот број што го оставиле за поаѓање и кој се уште не го организирале, го кажуваат следново:

„Време за поаѓање е на паркингот на Ист Гејт. Превозот е бесплатен, обезбедена е вода и сендвичи. Средбата е закажана за 18 часот, немаме точни информации колку ќе трае. По митингот ќе одиме до дестинацијата за паркирање на автобусот и ќе се вратиме“, објасни љубезната жена која одговори на телефонски повик на новинарите од Н1.

Уредникот на телевизијата 24 вести од Скопје, Сеад Ризвановиќ, вели дека овие организации се нови и дека се создадени намерно, за да се постигне нешто.

„Очигледно е обид да се мобилизира српското население во Северна Македонија за Вучиќ, бидејќи тој се претставува како ексклузивен претставник на српскиот народ и дека само така може да се поддржи Србија“, вели тој.

Мирослав Тричковиќ, советник во Куманово, вели дека ова е негова лична иницијатива, која ја започнал бидејќи има многу српски граѓани кои гласаат во Куманово. „Претседателот Вучиќ доби најголема доверба од граѓаните кои гласаат и во Куманово и во Скопје, повеќе од 90 проценти“, вели Тричковиќ.

Пресвртот во политиката кон пријателство се совпаѓа со реалноста дека околу 30 отсто од граѓаните на Северна Македонија имаат семејни врски во Србија. Според анкетите, повеќето граѓани, вклучително и етничките Македонци, Србија ја гледаат како нивен најголем пријател од сите земји.

Оние кои организираат и оние кои не ја наведуваат истата причина за одење во Белград на 26 мај:

„Претседателот Александар Вучиќ“, вели Тричковиќ.

 

Целата видео репортажа е достапна ТУКА

 

Related posts

КАКО НА ДРИСЛА Ѝ БИЛО ДОЗВОЛЕНО ДА ИЗГОРИ ИЛЈАДНИЦИ КИЛОГРАМИ ОПАСЕН ОТПАД?

ninja

СТУДЕНТСКИ ОБРОК: ДОБАР АДУТ ЗА ФАЛЕЊЕ ВО ОН, ЛОШ ЗА БУЏЕТОТ

ninja

Мицковски најавува дека нема да ги гласа уставните измени: Ковачевски да внимава, да не се редефинира државата

admin

РУСКИ ВОЕН АВИОН УРНАЛ АМЕРИКАНСКИ ДРОН НАД ЦРНОТО МОРЕ

ninja

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане доследна и нема да ги гласа уставните измени

admin

Министерот за здравство со шокантна изјава: Се вршат операции со ‘рѓосани алати

admin