18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИХРОНИКА

Голема полициска акција, пронајдени хероин, кокаин, украдени ексклузивни часовници и златен накит

Полициски службеници извршиле претреси во домови, возила и помошни објекти на подрачјата на Битола, Струга и Струмица, при што биле пронајдени повеќе предмети поврзани со различни кривични дела, соопшти МВР.

Така, инспектори од Одделот за крим полиција – Одделение за недозволена трговија со дрога и оружје Битола, при претрес извршен со наредба од судија на претходна постапка од Основен суд Битола во домот на Т.П.(48) од Битола пронашле и одзеле поголем број предмети кои потекнуваат од кривичните дела “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори”, “кражба” и “тешка кражба”. Во пронајдените предмети се кутија со бела грутчеста материја, бела прашкаста материја, повеќе ќеси со остатоци од бела прашкаста материја, две дигитални ваги со остатоци од кокаин, таблети, нож со остатоци од кокаин, скенер-детектор, лаптоп компјутер, два мобилни телефона, пет екслузивни рачни часовници, повеќе парчиња златен накит, над осум илјади евра во различни апоени, 600 австралиски и 800 американски долари, 30 илјади денари, патничко возило “БМВ”, со битолски регистарски ознаки.

За случајот е известен Јавен обвинител и по неговото целосно документирање против Т.П. ќе следи соодветен поднесок.

Во 16.45 часот полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при ОВР Струга го лишија од слобода А.Л.(46) од Струга. По преземени мерки и активности, извршен е преглед на неговото возило „ауди“, со струшки регистарски ознаки на улицата „Петар Ѓончески Гиле” во Струга, при што полициските службеници пронајдоа и одзедоа осум опаковки со кафеава прашкаста материја – хероин. По целосно документирање на случајот и против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Претходно во текот на изминатото деноноќие претреси со судски наредби беа извршени на подрачјето на СВР Струмица, при што во домот на Д.П.(20) од село Ангелци, струмичко, бил пронајден предмет кој потекнува од извршено кривично дело разбојништво, додека на подрачјето на СВР Тетово во домот на Б.Х.(23) од Тетово, била пронајдена и одземена марихуана. Лицата се приведени и следуваат кривични пријави.

Related posts

Сите посочуваат виновник за високите цени, никој не го санкционира

admin

МИСЛЕВМЕ ДЕКА НАПАД НА СУВЕРЕНА ДРЖАВА ЌЕ ГЛЕДАМЕ САМО НА НЕТФЛИКС, РЕЧЕ ОСМАНИ ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА

ninja

Средба Пендаровски-Агелер, во фокус – евроинтергацискиот процес

admin

Трајанов ги носи измените на КЗ пред Уставниот суд

admin

„АКО УКРАИНА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ БОРИ ТОА ЌЕ БИДЕ НЕЈЗИНИОТ КРАЈ“

ninja

САД избегна банкрот, Конгресот изгласа да се зголеми лимитот на долгот

admin