16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
АНАЛИЗА

Грција: Нов политички пејзаж

Пишува: Том Елис / Катимерини

Огромната победа на Нова демократија на изборите во недела создава сосема поинаков политички пејзаж од оној што го предвидуваа повеќето експерти.

Конзервативците постигнаа убедлива победа со 40,8 отсто од гласовите. Теоретски тоа им овозможува да формираат коалициска влада со третата партија, левиот центар ПАСОК, која обезбеди 11,5%. Заедно тие би можеле да имаат мнозинство во 300-члениот Парламент.

Сепак, со таков огромен резултат, премиерот Кирјакос Мицотакис сигурно ќе се одлучи за широко очекуваните втори избори, најверојатно на 25 јуни, со цел да се формира еднопартиска влада.

Има три прелиминарни пораки од овој прв изборен тест за четири години:

Прво, владата сè уште има поддршка од убедливо најголемиот дел од населението со право на глас и сега има мандат смело да продолжи со многу неопходни реформи, истовремено избегнувајќи да падне во замка на ароганција што може да дојде со таква голема победа.

Второ, главната опозиција СИРИЗА не само што не успеа да го направи потребниот скок напред за да си обезбеди шанса за формирање на следната влада, туку и добивањето разочарувачки 20% од гласовите ќе доведе до внатрешно триење кое може да биде замолчено само за некое време со потребата да останеме обединети во светлината на претстојните втори избори за нешто повеќе од еден месец од сега.

Трето, ПАСОК може да се опише како другиот голем победник од неделниот политички земјотрес, постигнувајќи огромно зголемување на уделот во гласовите (од 8% на изборите во 2019 година, на 11,5%) и се очекува во кампањата што ќе следи во следните неколку недели да продолжи со напор дополнително да го зголеми својот процент на вторите избори, дури и да ја предизвика СИРИЗА за второто место.

Комунистичката партија забележа зголемена поддршка на 7,2%, со што ја зацврсти својата позиција како четврта политичка сила во земјата.

Слично, со 4,5%, „Грчкото решение“ останува стабилно на петтото место.

А потоа, тука се трите помали партии, МеРА25 и „Слободна пловидба“ на крајната лева страна и „Победа“ на крајната десница, сите нешто под прагот од 3% за влез во Парламентот.

Сите тие се соочуваат со тешка битка на вторите избори, иако важна во смисла дека бројот на партии што ќе влезат во Парламентот ќе има влијание врз бројот на пратенички места што ќе ги има првата партија, а оттука и на нејзината способност сама да формира влада.

Куќа со пет партии создава многу поинаква равенка од онаа со шест, седум или осум партии.

Related posts

Нема промена на Уставот под американски и европски диктат!

admin

ЗОШТО НЕ СЕ НАЦИОНАЛИЗИРА ЕНЕРГЕТСКИОТ СЕКТОР?

admin

Коруптивен хаос

admin

САМОУНИШТУВАЊЕ

admin

За митот за „анти-македонскиот заговор“

admin

Конференцијата за Југославија ја губи трката со настаните на теренот

admin