13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Димитров: Треба да утврдиме државни позиции за патот напред

пред 3 ч.

Бугарската негација на македонскиот јазик, како одговор треба да добие европски официјални декларации од другите членки на ЕУ дека тој е дел од лингвистичкото богатство на Европа, вели во разговор за ДВ поранешниот шеф на македонската дипломатија и вицепремиер за европски прашања, Никола Димитров.

“Ќе заличиме навистина на сериозна држава ако најдеме сили и зрелост, низ широк процес на вистинска демократска дебата, да формулираме државни позиции за патот напред”, потенцирал Димитров, посочувајќи го тоа како нужност за излез од актуелната „каша“ во која се наоѓаат македонско-бугарските односи.

Димитров од неодамна е претседател на невладината тинк-тенк организација „Балкански центар за конструктивни политики- Солуција”, посветена на важноста од справување со корупцијата, клиентелизмот и поларизацијата на општеството, унапредување на општествената дебата и културата на дијалог, за конструктивни решенија во сите сфери на општеството. Со Димитров разговаравме за дел од овие прашања, но и за последните промени во „тонот“ на Скопје кон Софија.

Related posts

О’Саливен дојде со јасна порака за Србија: време е за воведување санкции кон Русија

admin

БОРЕЛ ОЧЕКУВА НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

ОСМАНИ: БУГАРИЈА ПОТКЛЕКНА ПРЕД ПРОВОКАЦИИТЕ

ninja

ОТВОРЕНА РЕЗЕРВА КОН „ОТВОРЕН БАЛКАН“

ninja

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ОСТАВКА ОД СПАСОВСКИ ПО ВЧЕРАШНОТО УБИСТВО ВО КАФУЛЕ ВО СТАРАТА ЧАРШИЈА

ninja

РУСИЈА НЕГИРА, НАТО ИСТРАЖУВА ДАЛИ ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ПОЛСКА ЈА ПРЕДЗИКАЛЕ РУСКИ РАКЕТИ

ninja