31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАУКА

Добра вест за дебелите: Pfizer со орален лек за намалување на телесната тежина

Орален лек направен од Pfizer предизвикува слична количина губење тежина како и делува побрзо од конкурентската блокбастерска инјекција Ozempic на Ново Нордиск, покажува рецензираната студија за резултатите од клиничкото испитување од втората фаза објавена во понеделникот, пренесува Инбокс7.

Резултатите беа презентирани на медицинска конференција кон крајот на минатата година и не го споредуваа лекот на Pfizer со Ozempic или други лекови за губење на тежината.

Испитувањето на Pfizer следеше 411 возрасни лица со дијабетес тип 2 кои земале пилулата  Дануглипрон, двапати дневно или плацебо.

Пациентите кои земале верзија на дануглипрон од 120 милиграми изгубиле околу 4,60 килограми во просек во текот на 16 недели, покажа студијата.

Но, клиничкото испитување во третата фаза на Ozempic покажа дека возрасните кои земале верзија од 1 милиграм на инјекцијата изгубиле околу 4,53 килограми, во просек во текот на 30 недели. Пациентите ја земаат таа вакцина еднаш неделно.

Резултатите сугерираат дека Дануглипрон може да биде исто толку ефикасен за губење на тежината како Оземпик.

Лекот на Pfizer, исто така, може да понуди предност како опција за орален третман наместо честа инјекција.

Related posts

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

Мира Мурати од OpenAI: жената виновна за туркање на генеративната вештачка интелигенција во реалниот свет

admin

Том Хенкс за вештачката интелигенција што го прави возможно да продолжи да се појавува во филмови дури и по смртта

admin

GOOGLE го стега ременот, нов бран на отпуштања

admin

Ова е првата астронаутка на НАСА што ќе зачекори на Месечината

ninja

Роботи-работници, еве што можат новите хуманоиди на Тесла

admin