20.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНАХРОНИКА

ЕВРОПОЛ удри по Балканската мафија, претходно ја преби нивната платформа за комуникација Sky-ECC

Меѓународната операција спроведена од Србија, Холандија и Белгија резултираше со апсење на најголемата криминална организација за шверц на дрога во балканскиот регион, објави во петокот Агенцијата за спроведување на законот на Европската унија, Европол.

Во соопштението се вели дека на 11 мај „извршени се координирани рации во Србија и Холандија“.  Нивната цел беше да го фатат лидерот на картелот и да ја уништат дистрибутивната инфраструктура.  Седум други членови на оваа криминална организација беа уапсени во Белгија во 2021 година“.

Минатата недела, неделниот магазин на весникот „Њујорк тајмс“ објави долг напис во кој детално се опишани злосторствата извршени од бандата на Вељко Беливук, шеф на навивачката група на белградскиот фудбалски тим Партизан.  Тој и 29 членови на групата беа уапсени во 2021 година, откако Европол успеа да ја пробие апликацијата за пораки Sky – ECC, најпосакувано средство за комуникација за шверцерите на кокаин во Европа.  Таму се откриени сите информации за групата на Вељко Беливук.

Авторот на написот на Њујорк Тајмс, Роберт Ф. Ворт, изјави за Гласот на Америка дека европските агенти „сè уште ги истражуваат пораките што ги дешифрирале.  Така што мислам дека има уште многу што сè уште не се пријавени“.

Агенцијата на ЕУ за спроведување на законот, Европол, во петокот објави дека во последната операција се уапсени вкупно 23 лица, меѓу кои и тројцата водачи на оваа криминална организација, опишани како цели со висока вредност.

Во соопштението на Европол се посочува и дека за време на рациите биле одземени 15 луксузни автомобили и накит од висока вредност како и рачни часовници во вредност од околу 2 милиони евра и речиси 3 милиони евра во готовина.

Од ЕУРОПОЛ велат дека се конфискувани „оружје и експлозиви, вклучувајќи 2 снајперски пушки, 3 автоматски пушки и друго оружје“, како и експлозивни материјали.

Се верува дека разбиената група стои зад пратки од повеќе тони кокаин кои се упатиле кон Европа од Колумбија, Бразил и Еквадор или транзитирале низ Западна Африка.

Соопштението на Европол покажува дека по дешифрирањето на платформата „Скај – ЕЦЦ“, „најмалку седум тони кокаин запленети во европските пристаништа во 2020 година потекнуваат од овој картел“.

„Криминалците, уапсени во Белград како дел од оваа операција, беа најголемите шверцери на кокаин во Западен Балкан, идентификувани како дел од тековната анализа на податоците на Sky ECC.

Агенцијата на ЕУ за спроведување на законот објавува дека Европол ја создал Оперативната оперативна група „Балкански картел“, која ги обединува земјите ширум светот за ефективно да ја таргетираат оваа закана што произлегува од овој регион.

„Со преку 50 кои имаат постојано претставништво во Европол, вклучително и сите земји од Балканот, Европол е организацијата преку која може да се развива ваквата соработка.  Со постојано споделување информации собрани од разузнавачки информации и со соодветна координација, можеме да ги уништиме криминалните мрежи, да ги разбиеме нивните операции и да ги направиме нашите заедници побезбедни“, рече заменик-извршниот директор на Европол, Жан, Филип Лекуф.

Related posts

Заврши времето на пораки во дипломатски ракавици

admin

Расправија, турканица, пукање – Обвинителството со истрага за убиството во казиното во Капиштец

ninja

ММФ излезе со извештај за С.Македонија, се критикува задоцнувањето на даночната реформа

admin

Спасеновски: Влада без ДУИ ќе ги комплицира работите

admin

Приведен дилер од Сопиште, пронајдена марихуана во вредност од 20 илјади евра

admin

Кина и Русија испраќаат воени бродови во близина на Алјаска, САД одговараат со разурнувачи на морнарицата

admin