16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ескалира ситуацијата, Вучиќ нареди војската да се упати кон Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја стави армијата на земјата во целосна борбена готовност и им нареди на нејзините единици да се приближат до границата со Косово во петокот, додека тензиите околу новоизбраните градоначалници продолжуваат да ескалираат, пренесува Инбокс7.

Наредбите на Вучиќ дојдоа кога Србите во северно косовска општина Звечан се судрија со косовската полиција која се обидуваше да му помогне на новоизбраниот градоначалник етнички Албанец да влезе во неговата канцеларија, објави новинската агенција Танјуг.

„Наредено е итно движење (на војниците) до границата со Косово“, рече министерот за одбрана Милош Вучевиќ во директен ТВ пренос. „Јасно е дека теророт врз српската заедница во Косово се случува.”

Локалните медиуми објавија присуство на Срби во три општински згради во Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан, откако нивните градоначалници положија заклетва во четвртокот.

Во видеата објавени на интернет, можеа да се слушнат истрели и шок бомби, а во Лепосавиќ беше забележано присуство на голема механизација, слична на оние што беа користени за блокирање патишта во декември.

Градоначалниците, сите етнички Албанци, беа избрани на изборите на 23 април, кои беа распишани откако српските претставници масовно поднесоа оставки од косовските институции на крајот на 2022 година.

Тие ги напуштија своите мандати по одлуката на Приштина да го спроведе правилото дека сите возила на Косово треба да имаат таблички издадени од Косово, одлука што влијаеше на Србите кои не ја признаа независноста на Приштина од Србија во 2008 година и сè уште имаат српски таблички.

Локалното гласање беше бојкотирано од Србите кои претставуваат мнозинство во областа, по повиците од Белград.

Косовската полиција објави известување во кое се вели дека работи на зачувување на мирот и обезбедување јавна безбедност.

„Согласно нашата службена должност, денеска косовската полиција им помага на градоначалниците на северните општини Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток да го остварат своето право на работа во службените објекти на соодветните општини“, се вели во полициското соопштение.

Американскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховениер, оваа недела рече дека изборите на 23 април во четирите северни општини биле „во согласност со законите на Косово наложени со Уставот“, но дека новите градоначалници на општините на северот мора да влезат само во згради каде што се добредојдени.

„Локацијата во општината каде што избраните функционери полагаат заклетва на церемонијата не влијае на нивниот статус на избран функционер“, рече Ховениер во интервју за Телеграфи.

Оваа изјава изнуди брза реакција од претседателот на косовскиот парламент Глаук Коњуфца, кој рече дека улогата на градоначалниците е дефинирана со Уставот.

Минатата недела Вучиќ рече дека нема да прифати заклетва на ниту еден градоначалник на северот, за кој рече дека биле избрани на „лажни избори“.

„Официјален Белград не ги признава резултатите од овие избори и ги смета за недемократски и незаконски“, додаде тој.

Потпретседателот на Српската листа Игор Симиќ изјави дека со полагањето заклетва на новиот градоначалник на Северна Митровица од партијата Ветевендосје, „официјално започна окупацијата на северот“.

Симиќ му даде рок на косовскиот премиер Албин Курти до 1 јуни „да ја запре репресијата, експропријацијата, апсењето, прогонот и нападите врз Србите“.

Ако вака продолжи, додаде тој, „српското население ќе се заштити со сите средства“, без објаснување.

Последните случувања во Косово се случуваат само неколку часа пред првиот од двата големи собири што треба да се одржат во Белград. Првиот во организација на владејачката партија ќе биде в петок, а вториот во организација на опозицијата ќе биде в сабота.

Related posts

Пендиков: Ќе им помогнам на Бугарите во Северна Македонија

admin

Истражување на Гардијан: С.Македонија е најзагадена земја во Европа

admin

БОРЕЛ ЌЕ ГИ ПОСЕТИ АЛБАНИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ninja

Партиски понуди и црвени линии за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ

admin

Дуално стручното образование го зголемува вработувањето на младите

admin

Намалени акцизи, укинат данок и субвенции – Владата со пакет мерки за справување со кризата

ninja