16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Еурактив: Односите Софија-Скопје се влошуваат

Изјавата на премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски, која прави споредби меѓу Русија и Украина, и Бугарија и Северна Македонија, дополнително ги поттикна тензиите меѓу двата балкански соседи, јавува бугарскиот портал Еурактив, пренесува Инбокс7.

“Нивниот однос е напнат со години, станува покомплексен кога Софија стави вето на пристапувањето на Скопје во кандидатскиот статус во ЕУ, пред да се поклони на притисокот и посредувањето на ЕУ и да го укина ветото, но условувајќи го со уставни промени во Северна Македонија”, пишува порталот.

На самитот на Советот на Европа во Рејкјавик оваа недела, Ковачевски рече: „Речникот што Бугарија широко го користи кон Северна Македонија е многу сличен со речникот на Руската Федерација кон Украина“.

Овој коментар не беше добро прифатен од Бугарија, а потпретседателката Илијана Јотова излезе на збор по Ковачевски за да го покрене прашањето за заштита на правата на Бугарите во Северна Македонија. Таа рече дека правата на Бугарите „систематски се прекршени и непризнаени, а Бугарите се подложени на малтретирање и ограничувања“.

Односите, исто така, беа дополнително затегнати во последниве месеци, откако бугарските клубови и културни центри, од кои некои имаат имиња кои се сметаат за провокативни за Македонците, беа предмет на напади.

“Голем број бугарски клубови во Северна Македонија неодамна беа затворени, откако бугарската страна одби да ги смени нивните имиња, што властите во Скопје го оценија како навредливо.”, пишува Еурактив.

Во четвртокот, на 18 мај, бугарското Министерство за надворешни работи остро ја осуди изјавата на Ковачевски, велејќи дека „секоја аналогија со страдањата на украинскиот народ во сегашната неоправдана војна на Русија е цинична и неприфатлива“.

„Изјавата на премиерот на Република Северна Македонија уште еднаш јасно го покажува вистинскиот однос на Скопје кон главните вредности на ЕУ и отфрлањето на правото да реагира на постоечки пропости“, се вели во соопштението на Министерството.

Понатаму се истакнува дека европската перспектива на Северна Македонија поминува низ строго придржување до договорите од таканаречениот „француски предлог“.

Посредувањето на ЕУ под француското претседателство резултираше со договор дека бугарското вето за Северна Македонија да ги започне преговорите со ЕУ ќе биде укината кога етничките Бугари ќе бидат вклучени во Уставот на земјата.

Односите продолжија да се влошуваат кога на делегација на бугарски политичари, вклучително и европратеникот Андреј Ковачев, не и беше дозволен влез во земјата поради прашања за националната безбедност со членовите на групата.

Во четвртокот, бугарскиот претседател Румен Радев коментираше дека раководството на Северна Македонија „мора да ги убеди сопствените граѓани, а не Бугарија, дека гради демократска држава“.

Тој додаде дека властите на Северна Македонија можат да тврдат дека градат модерно, мултиетничко општество само кога ќе најдат сила да ги вклучат „сонародниците на Гоце Делчев во Уставот“.

Оваа изјава во Скопје беше сфатена како провокација. Помеѓу Софија и Скопје има историски спор за Делчев, кого Македонците го гледаат како една од најважните личности во нивната историја, но е важна личност и за Бугарија.

„Она на што работиме е наследниците на Гоце Делчев да ги спуштат во Уставот сонародниците и наследниците на Радев“, возврати Ковачевски.

Тој изјави дека Северна Македонија не преговара со Бугарија туку со Европската Унија, а уставните измени се дел од преговарачката рамка со ЕУ.

Во меѓувреме, Бугарската социјалистичка партија иницираше предлог парламентот да го осуди односот на Скопје кон земјата.

Related posts

Постапката за измени на Уставот почнува, Џафери ги кажува можните сценарија

admin

Бејта се врати кај Ахмети, заедно во Горно-рекански средби

admin

Пластичните кеси и пластичната амбалажа полека заминуваат во историјата

admin

Греам вели дека Турција станува „одред“ на НАТО

admin

Кривична пријава против двајца полицајци од Ќафасан

admin

Реагира ЕУ: Жалиме што Сиљановска-Давкова не го употреби уставното име

admin