31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Кој е Тешеира – човекот кој изнесе тајни документи на Пентагон?

Припадник на Националната гарда на воздухопловната компанија Масачусетс, обвинет за објавување високо доверливи воени документи од Пентагон, ќе остане зад решетки додека го чека судењето, пресуди федералниот судија во петокот, јавува Глас на Америка.

Одлуката доаѓа откако обвинителите открија дека 21-годишниот Џек Тешеира имал историја на насилна реторика и дека неколку месеци пред неговото апсење бил фатен од неговите претпоставени како зема белешки за доверливи информации кои не се поврзани со неговата работа.

Со наредбата на Тешеира да остане во затвор, американскиот судија Дејвид Хенеси забележа дека Тешеира двапати се соочил со неговите претпоставени за неговото ракување со доверливите информации пред неговото апсење. Тој рече дека кривичното дело претставува „длабоко прекршување и дека ќе ги заштити информациите поврзани со безбедноста на Соединетите држави“.

„Кого го изложи на ризик? Мислам, можете да направите список долг како телефонски именик“, рече Хенеси, вклучувајќи воен персонал, медицински работници во странство и украински граѓани.

Тешеира на социјалните мрежи во ноември изјавил дека кога би можел, би убил „тон луѓе“ бидејќи со тоа би „се уништиле слабите умови“, рекоа обвинителите во судското поднесување.

Неговите адвокати бараа од судијата да биде пуштен кај неговиот татко, велејќи дека тој немал криминална историја и дека ќе се појави на суд. Неговиот адвокат минатиот месец изјави дека тој „нема каде да бега“ и „ќе одговора за обвиненијата“ против него.

Тешеира е обвинет за споделување доверливи воени документи на Дискорд, платформа за социјални медиуми популарна кај луѓе кои играат онлајн игри.

Related posts

Судот во Колорадо му забрани на Трамп да се кандидира на изборите

admin

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ КОИ ГО УРНАА МХ17

ninja

Десетици закони и одлуки во Собрание чекаат „брзи прсти“

admin

Гардијан: Ердоган се соочува со реални шанси да загуби додека Турција се подготвува да гласа

admin

БЕЛГРАД-ПРИШТИНА ВИА ОХРИД: КАКВА ПОРАКА НОСИ БОРЕЛ ЗА РСМ?

ninja

Османи: Му се јавив на Ахмети да му кажам што изјавил Мицкоски, се насмеа и ми рече…

admin