28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Министерот за здравство со шокантна изјава: Се вршат операции со ‘рѓосани алати

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, вели дека во болниците во земјава операциите се вршат со стар и ‘рѓосан алат, пренесува Инбокс7.

Во емисијата Клан Дебата на телевизија КланМ вели дека половина од болниците во земјата не ги исполнуваат условите за работење.

„Оперирана е и госпоѓата новинарка. Така се оперира 10 години. И јас сум изненаден. Нарачавме веднаш. Апсолутно, работи со ‘рѓосани алатки и жал ми е за тоа. Верувај ми. Ако почнеме сега да вршиме инспекциски надзор во сите овие болници, верувајте дека половина од болниците во Македонија не ги исполнуваат условите да бидат болници. Мора да се затворат“, изјави министерот Меџити.

Меџити рече дека овој проблем го покренал во Владата и веднаш презел мерки, но има одложувања поради процедурите.

Related posts

ЌЕ ИМА ЛИ ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 100 ДЕНА? КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ ДЕКА ДОГОВОРОТ СО ДУИ Е ТРАНСПАРЕНТЕН

admin

Градоначалниците забораваат на ветените „брда и долини“ за заштита на Охридскиот регион

admin

СОВЕТОТ НА ЕВРОПА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ЗАШТИТА НА МАЛЦИНСТВАТА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja

Ќе лекуваме пациенти од Косово, додека македонските талкаат по болничките лавиринти

admin

Ескобар доаѓа во С.Македонија – дали американците ќе ги туркаат напред евроинтеграциите?!

admin

Шолц: ЕУ мора да го награди напредокот на С. Македонија

admin