18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Нју Јорк Тајмс: Како Украина го промени моментумот во Бахмут

Украинските војници го чекаа вистинскиот момент за напад. Потоа добија критични разузнавачки информации: руските платеници од другата страна на линијата на фронтот надвор од Бахмут требаше да се ротираат и да бидат заменети со други војници, пишува Нју Јорк Тајмс.

Време беше да се оди. „Сите го почувствувавме адреналинот“, рече еден пешадиски војник кој се идентификуваше според неговиот повик, Лице, во согласност со воените протоколи.

На украинските војници им било кажано да ги подготват своите комплети, внимавајќи да имаат многу гранати и целосни клипови со муниција.

„Сметавме дека промената на смените е најголемата слабост на непријателот“, рече полковник Андриј Билецки, командант на бригадата.

Тоа беше утрото на 6 мај, почетокот на тридневните борби на периферијата на Бахмут што го промени моментот во најжестоката битка на војната.

Војниците од 3-та одделна јуришна бригада на Украина се бореа со Русите преку шумските појаси каде што дрвјата се креваа како изгорени кибритчиња. Тие упаднаа во ровови преполни со мртви. Тие следеа оклопни транспортери преку отворени полиња додека двете страни разменуваа силен оган.

Во вртлогот од експлозии, секој надограден двор се чувствуваше како една милја, велат војниците. Но, кога овој тридневен судир заврши, Украина врати дел од земја широка околу 1,8 милји и милја и пол длабоко јужно од селото Иванивске, надвор од Бахмут. Иако заземената територија беше мала, Украинците оттогаш се надоврзаа на нивниот успех, враќајќи се на повеќе од 12 квадратни милји северно и јужно од градот, според војската.

Тие придобивки претставуваат впечатлив пресврт на среќата на место каде што Украинците беа на задната страна со месеци, и удар на руските воени напори што го направија Бахмут примарна стратешка награда во нејзините раце.

Украинските и британските власти во саботата рекоа дека Москва брза да донесе повеќе војници за да ги зајакне своите линии низ градот. Таквото прераспоредување би можело да и помогне на Русија да ги смени неодамнешните украински придобивки, но исто така може да биде од корист за Украина додека ја подготвува својата контраофанзива со слабеење на руските сили на други места долж фронтот.

 

Related posts

Арсовска: Пожарот на мостот „Беласица“ е од несовесни граѓани, не знаеме колку ќе биде затворен

admin

ПРОТЕСНА НОТА ОД БУГАРИЈА ПРИМИЛА МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДОРКА ВО СОФИЈА

ninja

СРБИЈА ПРОТИВ ШВАЈЦАРИЈА: ВОЈНА ИЛИ СПОРТ?

ninja

ВЛАДИНИ СНИМАТЕЛИ И ФОТОГРАФИ КОЛКУ ЗА ЦЕЛ МЕДИУМ

ninja

ВООРУЖЕНИ ПРЕСМЕТКИ НА БАНДИТЕ КАКО НА ФИЛМ, ИСТРАГАТА Е ВО ТЕК

ninja

ГЕРМАНИЈА ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ НА НАЦИЗМОТ

ninja