23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Ова е најсофистицираниот вирус за шпионажа

Наречен со различни имиња – Змија, Уробурос, Отровна мечка – овој малициозен софтвер беше осомничен за хакирањето на германското Министерство за надворешни работи во 2017 година. Наводно, компјутерите на НАТО биле компромитирани. Цел на напад бил и персоналниот компјутер на новинар кој наводно работел за американска новинска организација и известувал за руската влада, пишува РСЕ.

Повеќе од една деценија, уникатен дел од малициозен компјутерски код беше закопан во најдлабоките агли на интернет серверите во повеќе од 50 земји, тајно собирајќи податоци, па дури и записи за тоа што некој би можел да пишува на тастатура. Важни информации беа извлечени и тајно испратени преку мрежа на други заразени компјутери, криејќи ги нивните траги од лесно откривање, назад до креаторите на кодот.

Деновиве, властите во САД, Велика Британија, Канада и две други земји објавија дека ефикасно го исклучиле малициозниот софтвер, прекинувајќи ја работата на моќната алатка за надзор, која, како што рекоа, била развиена од Центар 16, врвна сајбер-единица на Главната руска разузнавачка агенција, Федералната служба за безбедност (ФСБ).

Змијата беше „најсофистицираната алатка за сајбер-шпионажа дизајнирана и користена од Центарот 16 на Федералната служба за безбедност на Русија за долгорочно собирање разузнавачки информации за чувствителни цели“, соопшти сајбер-агенцијата на американската влада.

Развивачите на малициозниот софтвер „беа навистина добри“, рече Пол Раскагнерес, истражувач за ИТ безбедност кој беше меѓу првите што го идентификуваше Snake во 2014 година. Тоа беше сериозен код развиен од сериозен тим“.

Адам Мејерс, шеф на разузнавањето во американската компанија за сајбер безбедност CrowdStrike, вели дека одлуката на американската влада и партнерските агенции во другите земји да објават толку многу информации за единицата ФСБ, како и тајни детали за кодот и програмирањето зад малициозен софтвер, треба да испрати порака.

„Тоа е сигнал до руската влада, до руските разузнавачки служби да им се каже: ‘Ве гледаме и знаеме што правите, и ако ни одговара, ќе ве попречиме во време и место по наш избор’.“

Во судските поднесоци, Министерството за правда рече дека кампањата за шпионажа била „многу значајна“ и дека хакерите украле чувствителни документи од земјите на НАТО.

ФСБ немаше коментар за наводите.

Related posts

„РЕФОРМИ“: Власта со една рака затвора институции, со двете отвора нови

admin

Зошто инфлацијата во Западен Балкан е повисока отколку во ЕУ и САД?

ninja

ДУИ молчи за исклучувањето на ограноците на Чаир и Сарај, Меџити: партијата е во анархија

admin

ПОД ИСТРАГА ДВА МИЛИОНСКИ ТЕНДЕРИ НА „СЕРТА“ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ВЛАДИНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Крвава граѓанска војна во Судан, две генерали се борат за власт

admin

Уставни измени: Кој и кога ќе ја сврти „плочата“?

admin