27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ЕКОНОМИЈА

По победата на Ердоган Турската лира падна на ново рекордно ниво

Турската лира падна на ново рекордно ниско ниво во однос на доларот, бидејќи претседателот Тајип Ердоган обезбеди победа на претседателските избори во земјата во неделата, продолжувајќи го своето поавторитарно владеење во трета деценија, јавува Ројтерс.

Валутата лебдеше над прагот од 20,00 во однос на доларот додека тргуваше во тек, недалеку од рекордно ниското ниво од 20,06 во петокот.

Лирата, склона кон остри промени пред редовните часови на тргување, ослабе за повеќе од 6% од почетокот на годината и изгуби повеќе од 90% од својата вредност во текот на изминатата деценија со економијата во зафатот на циклусите на бум и пад, неконтролираното напади на инфлација и валутна криза.

Од кризата во 2021 година, властите преземаа сè повеќе практична улога на девизните пазари со секојдневните потези кои станаа неприродно мали и главно забележаа слабеење додека девизните и златните резерви се намалија.

 

„Сегашното поставување едноставно не е одржливо“, рече Тим Еш од BlueBay Asset Management. „Со ограничени девизни резерви и масовно негативни реални каматни стапки, притисокот врз лирата е тежок.

Ердоган победи и покрај долгогодишните економски превирања за кои критичарите ги обвинуваат неортодоксните економски политики кои опозицијата вети дека ќе ги смени.

Related posts

Успешно изведен експеримент во САД – се произведува поголема енергија отколку што се внесува

admin

Санкциите на ЕУ до страотен резултат: Увозот на нафта од Русија падна за 90 отсто

admin

Благ пораст на бројот на вработени во индустријата

admin

Прогласени најдобрите аеродроми во Европа

admin

Станува ли меѓуградскиот превоз луксуз за младите?

admin

ТРАЈАН АНГЕЛОСВКИ: Да се намали администрацијата, а не да се покачат даноците

admin