4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Протести против насилството во Белград: “Премиерке, што е смешно?”

Вчерашните објави на претседателот и премиерот за исмејување на протестите „Србија против насилството“ предизвикаа бројни реакции на социјалните мрежи, известува телевизија Н1.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ на својот Твитер профил објави монтирана верзија на фотографијата која претходно вечерта ја објави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на која покрај двајцата е министерот за финансии Синиша Мали. со коментар: „Ние сме многу повеќе од минатиот пат. Уште малку и ќе бидеме на Газела!“.

Зоран Кесиќ, авторот на емисијата “24 минути со Зоран Кесиќ”, на Фејсбук објави коментар над соопштението на премиерот дека „државниот врв директно ви се потсмева, почитувани сограѓани, дека малкумина ве има на протестите против насилството.”

„Ве има толку малку што моравте да споделите фотомонтажа (која јас самиот ја објавив, а потоа веднаш ја отстранив кога ми кажаа дека е лажна) што го множи инаку малиот број граѓани. Инаку, браво за денес, Белград! Веќе почнува да личи на нешто.

Шефот на државата со ова покажа две работи:

 – Не им е проблем да се насмевнуваат и да се забавуваат додека нашите деца ни умираат

 – тие се целосно преродени од народот, бидејќи да не беа, ќе знаеја каква ќе биде реакцијата на народот на ваквите срања. Инат!

Затоа ги повикувам сите почитувани сограѓани да се множат што повеќе следниот петок и да ги тргнат овие идиотски насмевки од нивните лица.

Сакате дуплирање – ќе добиете дуплирање!“, напиша Кесиќ на Фејсбук.

Адвокатот Милан Антонијевиќ го повика премиерот „да го избрише твитот“.

„Подобро избришете го вашиот твит кој за десет часа го видоа милион наши граѓани, со неверување дека денес можете да напишете и објавите вакво нешто. Им должите извинување на сите наши граѓани, бидејќи денес не е време за шеги, прогон и навреда на оние кои реагираат на насилството во Србија“, рече тој.

Related posts

АХМЕТИ: СЕ ДЕБАТИРАШЕ ЗА СИТЕ ТЕМИ, ПРИОРИТЕТ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

Русија штотуку и дала на Украина услови за завршување на војната?

admin

ЌЕ ПАЃААТ ЦЕНИТЕ НА ЛЕБОТ, МЛЕКОТО И МЕСОТО

ninja

РСЕ: ЕУ бара Охридскиот договор да се вклучи во преговарачката рамка за Србија

admin

Санкциите на ЕУ до страотен резултат: Увозот на нафта од Русија падна за 90 отсто

admin

Следната средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел на 2 мај, тема на разговор ЗСО

ninja