13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

САД спрема санкции против владата на Косово

Амбасадорот на САД во Косово, Џефри Ховениер, на денешната средба со новинарите, даде детали за барањата на меѓународната заедница до владата на Косово, пренесува Инбокс7.

Покрај исклучувањето на Косово од вежбата „Бранител Европа 2023“ и забраната за лобирање во земјите кои не ги признаваат, тој рече дека неговата земја размислува и за други импликации и дејствија.

Во врска со одлуката на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, да ја подигне подготвеноста на армијата на највисоко борбено ниво, Ховениер рекол: “Никогаш не е добар знак дека соседните земји со заладени односи ги мобилизираат своите сили. Но, сакам да кажам дека во овој момент, она за што сме загрижени се дејствијата што ги презема владата на Косово кои ја создадоа оваа атмосфера на криза на север и тоа мора да се реши.”

Related posts

Бојер: “Црната листа” е поттик за владеењето на правото во С.Македонија

admin

Нју Јорк Тајмс: Како Украина го промени моментумот во Бахмут

admin

ЧАДИКОВСКИ РЕИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЗНМ

ninja

ПРОВЕРКИ НА ТЕРЕН – СЕ ПОЧИТУВА ЛИ ЗАМРЗНУВАЊЕТО НА ЦЕНИТЕ?

ninja

ИНФОГРАФИК Мажите најкратко живеат, годините на КОВИД-19 со поголем број на умрени

admin

СДСМ: Отворен патот за изградба на коридорите

admin