27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Се намалува бројот на учениците во С.Македонија

На крајот на учебната 2021/2022 година, бројот на ученицитево редовните основни училишта изнесува 184.910, што претставува намалување за 0.6 % во однос на претходната учебна година, соопштија од Државниот завод за статистика.

Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2021/2022 година изнесува 69.378, што претставува намалување за 2.5 % во однос на претходната учебна година.

 

Related posts

СДСМ: Отворен патот за изградба на коридорите

admin

ДРЖАВНИОТ АРХИВ ПРОПАЃА ПО СЕКОЈ ПОРОЕН ДОЖД

ninja

Руски новинар осуден поради интервју за Радио Слободна Европа

admin

Мицкоски за Алсат: Доказите за оската ДУИ, СДСМ и Груевски се во УСБ материјали

admin

ИСЛАМ АБАЗИ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ ВИЛМА РУСКОВСКА ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО

ninja

МВР на Косово: Нападите на северот од Косово се оркестрирани и диригирани од Белград

admin