20.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

САД подготвува специјален суд за руските злосторства во Украина

Американските пратеници работат на подготовка на закон со кој ќе се бара од претседателот Џо Бајден да формира специјален суд кој ќе ги истражи злосторствата на руската агресија во Украина, јавува Гласот на Америка.

Гласањето на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом ќе го отвори патот за целосно гласање во Претставничкиот дом за нацрт-законот и е дел од пошироките двопартиски напори Русија да биде одговорна пред меѓународната заедница.

Претходно оваа година, група сенатори предводени од демократот Дик Дурбин и републиканката Линдзи Греам го повикаа претседателот Бајден да ги поддржи истрагите на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за руските воени злосторства во Украина, откако телото издаде налог за апсење на претседателот Русин Владимир Путин.

Гласањето во американскиот Конгрес доаѓа откако Украина го порази рускиот хиперсоничен ракетен напад врз Киев со помош на американски ракетни системи Патриот.

Демократската сенаторка Џин Шахин изјави за Гласот на Америка дека ова е охрабрувачки знак за американската поддршка за Украина.

„Одлучувачки е. На Украина и е потребна поддршката од САД и нашите сојузници за да се избегне неиспровоцирана руска агресија и масовните убиства што ги доживува цивилното население во Украина“, рече таа.

Демократскиот сенатор Бен Кардин изјави за Гласот на Америка дека иако воздушната одбрана е критичен дел од безбедноста на Украина, „Тие имаат широка граница. Значи, постои ограничување на тоа колку ефикасни можеме да бидеме во обезбедувањето одбранбено оружје. Но, тоа е критично и мораме да направиме повеќе“, рече тој.

Американските пратеници, исто така, ги разгледуваат долгорочните опции за да се спротивстават на заканите на Кремљ.

Републиканскиот сенатор Џим Риш, во Комитетот за надворешни односи на Сенатот, во вторникот предупреди дека: „Се чини дека Белата куќа не размислува додека Москва не направи потег и никогаш не постапила проактивно за да го принуди Кремљ да реагира на нашите иницијативи. Пред рускиот напад да не потсети дека слабоста остава простор за агресија, пристапот на оваа администрација наликуваше на неуспешната политика на претседателот Обама“.

Аналитичарите им рекоа на пратениците дека американската политика треба да биде дизајнирана надвор од непосредната потреба да и се помогне на Украина.

Related posts

Турските власти велат дека уапсиле 11 агенти на Мосад кои набљудувале ирански државјани

admin

ЃУКАНОВИЌ: ЦРНА ГОРА НЕ Е ДЕЛ ОД РУСКИОТ ПЛАН ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА МОЛДАВИЈА

ninja

„АЛТЕРНАТИВА“ВО НЕДЕЛА ЌЕ ОДЛУЧИ ДАЛИ ЌЕ ОСТАНЕ ВО ВЛАДАТА

ninja

БАЈДЕН ПОВТОРНО РАЗМИСЛУВА ЗА МЕРКАТА ПРИТВОР ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА МИГРАНТИТЕ

ninja

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

Стари фотографии употребени за ширење паника, омраза и лажни вести

admin