16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
СЦЕНА

Тамара Грујеска во Детската Евровизија 2023 година

МРТ објави дека Тамара Грујеска ќе ја претставува Северна Македонија на Детската Евровизија 2023 година.

12-годишната Тамара Грујеска е избрана да ја претставува Северна Македонија во Ница на Детската Евровизија 2023 година. Тамара беше избрана по аудициите одржани во Скопје во студиото на МРТ минатата недела.

Песната со која Тамара ќе ја изведе за Северна Македонија се очекува интерно да ја избере јавниот сервис МРТ. Тамара е првата соло пејачка која ја претставува Северна Македонија на натпреварот од 2019 година.

За Тамара Грујеска

Тамара е родена на 2 декември 2010 година во Гостивар. Своите први почетоци во светот на музиката ги има на само пет години, а оттогаш е постојано активна на детските фестивали во земјата и странство.

Нејзиното прво појавување на меѓународен натпревар е во 2021 година на „Езерски Бисери“ во Струга, каде што го освојува првото место лауреат I степен. Истата година учествува на Интернационалниот фестивал „Ѕвездички“ во Прилеп каде ја освои највисоката награда Гран при со песната „Музиката има дом во мене“.

Во 2022 година Тамара учествува и на најпрестижниот фестивал и натпревар „Златни ѕвезди дожд“, каде ја освои наградата Гран при во конкуренција на 150 натпреварувачи од повеќе земји.

Тамара е ученичка во ОУ „Гоце Делчев“ – Гостивар во VII одделение и во ОУ „Тодор Скаловски“ – Тетово секција „соло пеење“.

Лара, Јован и Ирина ја претставуваа Северна Македонија на Детската Евровизија 2022 година со „Животот и пред мене“. Тие завршија на 14. место со 54 поени.

Детска Евровизија 2023 година

Франција победи на 20-от избор на песна за детска Евровизија во Ереван, Ерменија со Лисандро и „О маман!“. Тој постигна вкупно 203 поени, пласирајќи се пред второпласираната Ерменија.

Франција ќе биде домаќин на Детската Евровизија по втор пат, откако првпат беше домаќин на натпреварот во 2021 година во француската престолнина Париз.

Следните земји веќе го потврдија своето учество:

  • Франција
  • Грузија
  • Германија
  • Ирска
  • Малта
  • Холандија
  • Северна Македонија
  • Полска
  • Шпанија

Северна Македонија на Детската Евровизија

Северна Македонија беше една од шеснаесетте земји што учествуваа на првото издание на Детската Евровизија во 2003 година. На нивното деби тие беа претставени од Марија и Викторија со песната „Ти не ме познаваш“ завршувајќи на 12-тото место со 19 поени. Најдобриот резултат на Северна Македонија досега е петтото место, кое го постигнаа во 2007 година со „Динг Динг Донг“ на Росица и Димитар и во 2008 година со „Прати ми СМС“ на Боби Андонов.

Related posts

Џереми Ренер прошета на црвениот тепих со бастун првпат по несреќата

ninja

Зара ја повлече контроверзната реклама

admin

„Црната кралица“ зборува за контроверзната серија „Клеопатра“ на Нетфликс:

admin

Традиција е традиција: Кралот Чарлс ќе мора да се вози со „ужасна“ златна кочија на неговото крунисување

ninja

(ФОТО) Таа нема срам: Камила на крунисувањето ќе и го зададе последниот удар на покојната Дијана

ninja

Неверојатно: Авион на Wizz Air полн со патници слета на непозната локација

admin