37.8 C
Скопје
21 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Турските власти велат дека уапсиле 11 агенти на Мосад кои набљудувале ирански државјани

Турските власти, наводно, уапсиле 11 лица осомничени дека шпионирале ирански цели за Израел, пренесува Инбокс7.

Според извештајот од вторникот на „Дејли Сабах“, кој се смета за наклонет кон турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, властите идентификувале 15 осомничени, од кои 11 биле уапсени, кои наводно биле дел од 23-члениот синџир на оперативци.

Турската национална разузнавачка организација МИТ и Канцеларијата на главниот јавен обвинител во Истанбул се сомневаат дека 15-мина користеле компанија која работи во Иран за да собираат разузнавачки информации за израелската шпионска агенција Мосад, објави весникот.

Властите трагаат по уште двајца осомничени.

18-месечната истрага првично беше фокусирана на 23 лица, според Сабах, за потоа да се прошири со двајца турски државјани.

Невообичаено, извештајот го вклучуваше името на осомничениот за кој се тврди дека е водач на рингот: Селчук Кучукаја. Сликата за која се вели дека е на Кучукаја покажува брадест, средовечен маж. Сабах објави дека Мосад ја регрутирал Кучукаја преку наводен член на движењето Ѓулен, опозициска мрежа што Турција ја означи како терористичка група.

Кучукаја, наводно, се сретнал со агенти на Мосад во Европа, кои му дале пет тест задачи пред да го регрутираат да воспостави круг, да ги следи луѓето од интерес и да ги пренесе на Мосад „членовите на семејството на целните лица, телефонски повици и сигнални информации, банкарски сметки и средства “, се вели во извештајот.

Извештајот ги опишува апсењата како дел од широките контраразузнавачки напори насочени не само кон Израел, туку и кон спречување на руски и ирански оперативци на турска територија.

Израел, кој ретко јавно ги коментира акциите на Мосад, не реагираше на обвинувањата. Во извештајот на Сабах не се прецизирани правните процедури кои се во тек во случајот со 11-те осомничени во притвор.

Минатата година Турција, исто така, тврдеше дека растурила синџир на Мосад и дека 15 лица им се суди за шпионажа.

Турско-израелските односи, кои беа силни и комерцијално и безбедносно, се влошија по доаѓањето на Ердоган на власт во раните 2000-ти и оттогаш поминаа низ неколку подеми и падови. Врските неодамна се затоплуваат, при што Ерусалим и Анкара се согласија да ги обноват целосните дипломатски односи минатата година.

Ердоган, шеф на происламската партија АКП и во Турција нашироко се смета за шампион на палестинската кауза, се кандидира за реизбор во вториот круг од претседателската трка во Турција на 28 мај. Вториот круг беше закажан откако Ердоган не успеа да добие 50 Процентуално мнозинство во првиот круг на 14 мај. Тој се кандидира против лидерот на опозицијата Кемал Киличдароглу.

 

Related posts

Дали булингот ги претвара децата во убијци?

admin

Германски медиуми: За каква иднина се спрема Србија?

admin

Данас: Можно ли е “Српската листа” да биде прогласена за терористичка организација?

admin

Законот за игри на среќа не помина во Собранието

admin

Лога: Уставните измени ќе поминат пред нова година

admin

Пропустите во дигитализацијата на матичните книги фрлија сенка врз заштитата на податоците на граѓаните

admin