27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАСВЕТ

Абу Даби нуди 11 милијарди долари за да ја купи германската Ковестро

Националната нафтена компанија Абу Даби (ADNOC) му пристапи на германскиот производител на пластика и хемикалии Covestro AG со предлог за преземање во вредност од повеќе од 10 милијарди евра (10,9 милијарди долари), јавува Ројтерс, пренесува Инбокс7.

Енергетскиот гигант направи неформална понуда за акција по 50 евра, што е повисока во споредба со цената во понеделникот од 40,31 евро, рекоа изворите, барајќи да не бидат именувани бидејќи работата е доверлива.

ADNOC и Covestro одбија да коментираат.

Covestro, производител на проѕирна поликарбонатна пластика, како и хемикалии за изолација и пени за тапацир, во април издаде насоки за заработка што ги увери пазарите за нејзините изгледи за раст. Исто така, ја продолжи програмата за откуп на акции.

Претходно во вторникот ги потврди своите изгледи за 2023 година.

Акциите на Covestro се зголемија за 14% на 46 евра во 14:00 GMT, тргувајќи се на највисоко ниво во повеќе од една година.

Комбинацијата ќе му даде на енергетскиот гигант ADNOC, исто така, производител на рафинирани производи и петрохемикалии, пристап до понапредни материјали што влегуваат во електричните возила, топлинска изолација за зградите, како и премази, лепила и инженерска пластика.

Исто така, ќе ги поддржи плановите на Абу Даби да ја диверзифицира економијата подалеку од енергијата.

Во текот на изминатите две години, одделно ги наведе бизнисите кои им нудат на инвеститорите изложеност на нејзините петрохемиски производи, ѓубрива, услуги за дупчење, гас, како и логистички бизниси.

Главниот извршен директор на ADNOC, Султан ал-Џабер, го предводи притисокот на компанијата кон нова енергија, горива со низок јаглерод, како што се амонијак и водород, како и течен природен гас и хемикалии.

ADNOC претходно се прошири во Европа, согласувајќи се да купи 24,9% од австриската групација за нафта и гас OMV минатиот декември.

Договорот со OMV индиректно, исто така, ќе го зголеми уделот на ADNOC и во европскиот производител на петрохемикалии Borealis и во компанијата за петрохемиски производи на листата на Абу Даби, Borouge.

Related posts

Отворањето на Уставот се наметнува како клучно политичко прашање за 2023

ninja

Торбешите во Уставот, камен на сопнување

admin

Касами и Гаши кројат опозициски фронт, сакаат да ја урнат владата

admin

КОЈ ЌЕ СЕ СПАСИ СО АМНЕСТИЈАТА НА КОВИД-КАЗНИТЕ?

ninja

Кина рече дека нема да продава оружје ниту на Русија ниту на Украина

ninja

Мицкоски: Треба да се знае дека не одлучува Ахмети дали ДУИ ќе ја напушти владата

admin