28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Борел по средбите со Вучиќ и Курти: Имаме договор

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, по одвоените средби со премиерот на Косово, Албин Курти и со српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека е постигнат договор за потребата од одржување нови избори во четирите општини со мнозинство жители етнички Срби на северот на Косово, пренесува Инбокс7.

Тој рече дека по повеќе од четири часа разговори на двајцата лидери им е јасна сериозноста на ситуацијата на северот, но имаат различни пристапи и толкувања на ситуацијата.

Борел рече дека заедно со европскиот пратеник за преговорите Косово-Србија, Мирослав Лајчак на страните им ги претставил очекувањата од Европската унија.

„Косово веднаш да ги прекине полициските операции во општинските згради на север и четворицата градоначалници привремено да ги извршуваат своите должности надвор од општинските канцеларии. Србија треба да обезбеди демонстрантите да ги напуштат општинските згради истовремено со заминувањето на косовската полиција“, рече Борел.

Според Борел, треба да распишат нови избори во четирите општини, со безусловно учество на Србите во нив.

„Ова е коренот на проблемот и коренот на решението – нови избори што е можно поскоро со целосно учество“, нагласи тој и подвлече дека е постигнат договор за потребата од одржување на избори.

 

Related posts

Се иселиле млади колку едно Куманово: Населението во државата сѐ повеќе старее

admin

НЕИЗВЕСНО КОГА ЌЕ ПОЧНЕ ПОСТАПКАТА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

КОВАЧЕВСКИ: ДИЈАЛОГОТ ЗНАЧИ И ОТСТАПКИ

ninja

Кој стави дамка на најважниот настан во државата – еден од најголемите донатори на ДУИ кој ја доби набавката, Османи или јавноста?

admin

Бајден го отвори Самитот на НАТО: Русија нема да победи, Украина ќе го спречи Путин

admin

ШИРОКО СЕ ОТВАРААТ ВРАТИТЕ ЗА ЗАМИНУВАЊЕ НА КОРУМПИРАНИТЕ

ninja