25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Брегу: Не ни се потребни дополнителни институции и иницијативи, за регионална соработка е потребна политичка волја

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка со седиште во Сараево, Мајлинда Брегу, рече дека не ни требаат дополнителни институции и организации за поттикнување на регионалната соработка, туку но треба повеќе политичка волја, пренесува  Инбокс7.

Таа зборуваше на ист панел со премиерот на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во рамки на Преспа форумот за дијалог, кој се одржува во Струга.

“Ние сме свесни дека во регионот има многу проблеми. Има многу луѓе подготвени да ги спроведат стратегиите за регионалната соработка. Но кога доаѓа до поличката воља тоа да се спроведе, ние застануваме”, рече Брегу.

Таа рече дека трите договори кои се спроведувани се резултат на политички одлуки.

“Овие договори се клучни за подобрување на животот на обичните граѓани во регионот. Се признаваат дипломите на младите, се запира нивното бегање надвор…Затоа се важни овие договори. Или договорот за патување со лично карти низ регионот…”, рече Брегу.

 

Related posts

ЕУ: КОРУПЦИЈАТА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е СЀ ПООЧИГЛЕДНА

ninja

Почна предизборната кампања за локалните избори на 14 мај во Албанија

ninja

Половина нација пушачи, законот никој не го есапи

admin

Синдикатот на М-НАВ обвинува за инцидент, МВР истражува

admin

Аферата „Тајни имоти“ засега без имиња на високи позиции

ninja

АГЕЛЕР ЗА „ЦРНАТА ЛИСТА“: СТОЈАМ ЗАД ТОА ШТО ГО КАЖАВ, НО ИНФОРМАЦИЈАТА ЌЕ ДОЈДЕ ОД ВАШИНГТОН

ninja