29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вучиќ разговараше со Пич: И покрај провокациите од Приштина, остануваме посветени на мирот

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска телефонски разговараше со специјалниот пратеник на Велика Британија за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич.

По разговорот Вучиќ изјави дека двајцата отворено разговарале и за последните случувања во Косово како и состојбата во регионот.

Во оваа прилика, претседателот Вучиќ на Инстаграм профилот објави дека Србија е упорна во намерата да ги зачува мирот и стабилноста во регионот.

„Сомислен и отворен разговор со Сер Стјуарт Пич за последните случувања во Косово и Метохија и ситуацијата во регионот. Му се заблагодарив за разбирањето на нашиот став, како и за објективната проценка на новонастанатата ситуација“, напиша Вучиќ.

Тој посочи дека „едностраните потези на Приштина го попречуваат понатамошниот тек на разговорите, но дека Србија останува одлучна во својата политика за зачувување на мирот и стабилноста во регионот и покрај провокациите“.

Related posts

Средба Османи-Гутереш: Посветени да работиме заедно со ОН

admin

КОЈ СЕ КРИЕ ЗАД ДОЈАВИТЕ ЗА БОМБИ?

ninja

Тасевски: Упадот во Контролата за летање е рамно на тероризам

admin

Шолц: Германија е соочена со „невидени проблеми“

admin

АКО ВО СОСЕДСТВОТО ВРИЕ, СЕ СЛЕДИ ИЛИ СЕ СПИЕ?

ninja

Лидерите на ВРЕДИ на средба кај Курти

admin