8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вучиќ разговараше со Пич: И покрај провокациите од Приштина, остануваме посветени на мирот

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска телефонски разговараше со специјалниот пратеник на Велика Британија за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич.

По разговорот Вучиќ изјави дека двајцата отворено разговарале и за последните случувања во Косово како и состојбата во регионот.

Во оваа прилика, претседателот Вучиќ на Инстаграм профилот објави дека Србија е упорна во намерата да ги зачува мирот и стабилноста во регионот.

„Сомислен и отворен разговор со Сер Стјуарт Пич за последните случувања во Косово и Метохија и ситуацијата во регионот. Му се заблагодарив за разбирањето на нашиот став, како и за објективната проценка на новонастанатата ситуација“, напиша Вучиќ.

Тој посочи дека „едностраните потези на Приштина го попречуваат понатамошниот тек на разговорите, но дека Србија останува одлучна во својата политика за зачувување на мирот и стабилноста во регионот и покрај провокациите“.

Related posts

Германска поддршка за европското досие на Северна Македонија

ninja

Инцидентот во Белград го вклучи „алармот“ кај македонските институции: Преку зајакната улога на стручните служби до побезбедни услови за учениците

admin

Отворањето на Уставот се наметнува како клучно политичко прашање за 2023

ninja

Мицкоски – Брисел да даде гаранции дека нема да има идно вето

ninja

Имунологот Акико Ивасаки: „Не е се завршено со Ковид, ниту одблиску“

admin

Тивка средба на експертските групи од Скопје и Софија

admin