20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Еден ден по средбата на Блинкен, Бајден го нарекува Кси Џипин диктатор

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече кинескиот претседател Кси Џинпинг диктатор на настанот за собирање средства во Калифорнија, пренесува Инбокс7.

Неговата изјава дојде еден ден откако американскиот државен секретар Антони Блинкен се сретна со Кси на разговори во Пекинг, чија цел беше да се намалат тензиите меѓу двете суперсили.

Бајден, исто така, рече дека на Кси му било незгодно откако наводниот кинески шпионски балон бил соборен од САД.

Кина рече дека „цврсто се противи“ на коментарите на Бајден.

„Причината поради која Кси Џинпинг се вознемири многу, во однос на тоа кога го соборив балонот со две кутии полни со шпионска опрема во него, беше дека тој не знаеше дека е таму“, рече Бајден на настанот во вторникот.

„Тоа е голем срам за диктаторите. Кога не знаеја што се случило“, додаде тој.

Балонот, за кој Кина вели дека го следел времето, се движел низ континенталниот дел на САД пред да биде уништен од американски воени авиони во февруари.

Вашингтон подоцна рече дека тоа е дел од големата кинеска програма за собирање разузнавачки информации. Блинкен, кој требаше да го посети Пекинг во тоа време, го одложи патувањето по инцидентот.

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг, изјавите на Бајден ги нарече „крајно апсурдни и неодговорни“. Говорејќи на редовно закажаната прес-конференција во средата, таа рече дека коментарите се „отворена политичка провокација“ што го нарушува дипломатскиот бонтон.

Посетата на Блинкен за време на викендот, прва на американски државен секретар во речиси пет години, ја рестартираше комуникацијата на високо ниво меѓу двете земји.

Кси рече дека е постигнат одреден напредок во Пекинг, додека Блинкен посочи дека двете страни се отворени за повеќе разговори. Сепак, постојат големи разлики меѓу двете земји.

Односите паднаа по трговската војна од ерата на Трамп, наметливите тврдења на Пекинг за Тајван и соборувањето на наводниот шпионски балон.

 

Related posts

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

ninja

ГРАЃАНИТЕ ДОНИРААТ ТОПЛА ОБЛЕКА, СПАСУВАЧКИТЕ ТИМОВИ ТРГНАА ЗА ТУРЦИЈА

ninja

Русија продолжи со нападите врз главниот град Киев

ninja

Путин вети дека ќе го победи Вагнер додека бунтовниците напредуваат кон Москва

admin

ПЛЕНКОВИЌ СМЕТА ДЕКА МИЛАНОВИЌ ГО УРИВА НАДВОРЕШНОПОЛИТИЧКИОТ КРЕДИБИЛИТЕТ НА ХРВАТСКА

ninja

Мицковски: Ќе направам се ДУИ да оди во опозиција

admin