30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

ЕКСКЛУЗИВНО: ЕУ со пакет на санкции против Косово

Европската унија подготвила пакет мерки, како санкции против Косово поради непочитување на барањата за итни чекори на Владата на Косово за намалување на тензиите на северот, дознава Радио Слободна Европа од дипломатски извори, пренесува Инбокс7.

Според овие мерки, санкциите ќе опфатат суспензија на поканите за учество на Косово на настани на високо ниво и билатерални посети од страна на Европската унија и земјите членки. Состаноци ќе има само кога треба да се одржат за да се фокусираат на решавање на кризата на северот на Косово и чекори за изнаоѓање решение.

Другата санкција се очекува да ја вклучи и заедничката работа на групите што постојат меѓу Косово и ЕУ, кои беа создадени врз основа на Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ДСА).

Веќе е прекинат состанокот на поткомитет, оној за трговија, индустрија, царини и даноци, кој требаше да се одржи на 8 јуни, а не се одржа. Следниот состанок, кој се очекува да биде прекинат, е оној на 21 и 22 јуни на поткомисијата за правда, слобода и безбедност.

Ќе има и финансиски последици за Косово. Се планира значително суспендирање на финансирањето од страна на ЕУ на неколку проекти за кои Косово даде предлози во рамките на Инвестицискиот фонд за Западен Балкан.

ЕУ, како санкција против Косово, планира да го намали нивото на присуство на јавноста во заедничките случувања и настани каде што учествуваат членови на Владата на Косово. Се очекува оваа мерка да опфати средби во рамките на финансиската соработка.

Инаку, тензиите на северот на земјата се зголемија од 26 мај, кога косовската полиција им помогна на градоначалниците Албанци на општините Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ да влезат во општинските објекти и покрај отпорот на локалните жители.

Тензиите кулминираа на 29 мај, кога локалните Срби се судрија со војниците од мисијата на НАТО на Косово, КФОР. Во судирите се повредени десетици луѓе од двете страни.

Овие градоначалници беа избрани на 23 април, гласови кои беа бојкотирани од локалните српски партии и население.

ЕУ и САД му предложија на Курти три барања: смирување на ситуацијата на северот, одржување нови избори во четирите општини на север и враќање на дијалогот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

Но, Курти претстави план од пет точки.

Планот на Курти од пет точки за намалување на тензиите на северот

  • Владеење на правото во четирите општини на север, што значи идентификација, гонење и правично судење на сите членови на криминалните групи кои ги нападнаа полицијата, војниците на НАТО и новинарите
  • Насилните групи треба веднаш да се повлечат од територијата на Косово и да се забрани секое криминално дело против институциите на Косово
  • Косовската полиција, членовите на НАТО и ЕУЛЕКС да спроведат заеднички безбедносни проценки, за да гарантираат безбедна и без ризик средина за сите.
  • Владата на Косово треба да се координира со сите актери и да распише предвремени избори во четирите општини на север
  • Косово и Србија ќе се вратат на дијалогот со посредство на Брисел, а средба на високо ниво ќе се одржи оваа недела

Сепак, ЕУ соопшти дека косовскиот премиер не презел соодветни чекори за намалување на тензиите на северот.

Соединетите Американски Држави, исто така, го откажаа учеството на Косово на воените вежби „Дефендер Европа 23“, нарекувајќи го ова прва казнена мерка против Косово за неисполнување на барањата на меѓународната заедница.

Related posts

Дезинформациите доведоа до недоверба во лекарите, терапијата и вакцините

admin

МИЈАЛКОВ НА ЧЕКОР ДА СЕ СПАСИ И ОД СУДЕЊЕТО ЗА „ТИТАНИК 2“

ninja

ЕП: РУСИЈА Е „ДРЖАВА СПОНЗОР“ НА ТЕРОРИЗМОТ

ninja

Цената на нафтата се искачи на највисоко ниво, причина – Украина и Саудиска Арабија

admin

Нема заеднички јазик за јазикот во Чашка – политиката ги затвори училниците

admin

ПЕНДАРОВСКИ – НАЈОСТРО ГО ОСУДУВА КАМЕНУВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ ВО БУГАРИЈА

ninja