23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ердоган ја постави новата влада, елиминирани трите претенденти за негов наследник

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, во саботата го именуваше новиот кабинет на својата влада, оставајќи ги надвор трите познати имиња во турската политика: актуелниот министер за надворешни работи Мевлуд Чавушоглу, министерот за одбрана Хулуси Акар и министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу. Турските медиуми овие потези ги коментираат како елиминација од трката за негов наследник во АКП и претседателството на тројцата главни претенденти и отворање на патот за поранешниот шеф на турската разузнавачка служба Хакан Фидан, кој сега е ставен во функцијата министер за надворешни работи, пренесува Инбокс7.

Именувањето на Мехмет Шимшек за министер за финансии, пак, се смета за чекор со кој Ердоган се откажува од неортодоксниот метод на економијата и враќањето на земјата на старите трендови на финансиска стабилност.

Подолу се описите на главните фигури во кабинетот:

МЕХМЕТ ШИМШЕК – МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ

Поранешниот шеф на економијата Шимшек е назначен за министер за финансии и финансии. Тој беше високо ценет од финансиските пазари кога беше министер за финансии и вицепремиер помеѓу 2009 и 2018 година. Се смета дека неговото назначување сигнализира отстапување од годините на неортодоксна политика поддржана од ниски каматни стапки и покрај високата инфлација и големата државна контрола на пазарите . Пред неговите политички улоги, Шимшек работел како економист во американската амбасада во Анкара, а подоцна и во Мерил Линч. Тој е познат по својот прагматичен пристап и се залагаше за економски реформи насочени кон поттикнување на растот, привлекување странски инвестиции и обезбедување фискална дисциплина.

ХАКАН ФИДАН – МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ

Фидан беше назначен за министер за надворешни работи, на местото на Мевлут Чавушоглу, кој беше еден од високите турски дипломати со најдолг стаж. Еден од најблиските доверливи луѓе на Ердоган, Фидан беше на чело на Националната разузнавачка организација (МИТ) од 2010 година, а претходно беше советник на Ердоган во кабинетот на премиерот. Фидан беше подофицер во турската армија од 1986 до 2001 година и беше на чело на Турската агенција за развој и соработка (ТИКА) од 2003 до 2007 година. Во 2012 година, Фидан беше предмет на истрага, која подоцна беше отфрлена, за тајни разговори на мирот што МИТ го одржуваше со забранетата милитантна група на Курдистанската работничка партија (ПКК) во Осло.

ЈАШАР ЃУЛЕР – МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА

Јашар Ѓулер беше назначен за министер за одбрана. Ѓулер (69), кој служеше во вооружените сили 49 години, беше началник на Генералштабот од 2018 година. и 2020 година, а ги надгледуваше и последователните воени операции таму и во Ирак.

ЏЕВДЕТ ЏИЛМАЗ – ВИЦЕПРЕМИЕР

За потпретседател беше назначен Џевдет Џилмаз, ортодоксен економски менаџер. Тој претходно беше министер за развој, потпретседател за економски прашања на АК партијата и вицепремиер задолжен за економија. Џилмаз (56) е претседател на Комитетот за планирање и буџет на турскиот парламент од ноември 2020 година.

АЛИ ЈЕРЛИКАЈА – МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ ВНАТРЕШНИ

Али Јерликаја беше назначен за министер за внатрешни работи и го замени Сулејман Сојлу, кој ја извршуваше својата функција од 2018 година. Јерликаја е гувернер на Истанбул од 2018 година. Јерликаја (55), претходно беше гувернер на провинциите Газиантеп, Текирдаг, Агри и Ширнак.

Related posts

Таравари: Стигнавме до 10 партии, не знам веќе кој за кого работи

admin

Двајца израелски министри повикаа на иселување на Палестинците од Газа

admin

КОВАЧЕВСКИ ВЕТИ НОВА ЕНЕРГИЈА ПО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА

ninja

Викал „Алаху Акбар“ додека се обидувал да ја отвори вратата од авионот среде летот

admin

СЕ ЗАМРЗНУВА ЦЕНАТА НА ЛЕБОТ НА 33 ДЕНАРИ

ninja

Геноцид за кој не смее да се молчи

admin