17.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

ЕУ го губи трпението со тензиите меѓу Косово и Србија

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, во вторник изјави дека земјите-членки на блокот го губат трпението со ситуацијата на северот на Косово и бараат од партиите да преземат чекори за нејзино продолжување, пренесува Инбокс7.

„Јасно кажав и по вчерашната средба на министрите за надворешни работи на ЕУ дека страните треба да ги намалат тензиите и да најдат решенија според планот што им беше претставен минатата недела во Брисел. Ситуацијата бара брзи чекори, продолжување и брзи решенија и можам да ви кажам дека земјите членки го губат трпението со ситуацијата што се влошува, затоа бараат брзи акции“, рече Борел во Брисел на конференција со новинарите. на заедно со албанскиот премиер Еди Рама.

Борел му се заблагодари на Рама за напорите да помогне во проширувањето меѓу Косово и Србија.

Премиерот Рама ја повтори посветеноста на Албанија за намалување на тензиите меѓу Косово и Србија, кои ги опиша како многу загрижувачки.

„Ние сме дел од регионот кој многу страдаше во минатото и не можеме да живееме назад. Случувањата не се одвоени еден од друг и не можеме само да гледаме во куќата и нашите задачи, без да се грижиме што се случува околу нас“, рече премиерот Рама.

Тој рече дека ослободувањето претходниот ден на тројца косовски полицајци кои беа приведени во Србија е добра вест и дека сега е време за итно продолжување.

Премиерот Рама ја повтори својата идеја за конференција на високо ниво што ќе ги зближи страните.

“Не треба да дозволи се што има е постигнато во регионот да се урне како кула од песок“, рече Рама.

Related posts

Зара ја повлече контроверзната реклама

admin

Викал „Алаху Акбар“ додека се обидувал да ја отвори вратата од авионот среде летот

admin

Мајката на Коста К. опиша што се случило утрото на масакрот: Беше малку бавен

admin

Гаши: Бојкот на Собранието, ако не биде изгласан нашиот кандидат за член на ДИК

admin

ДАНОЧНА РЕФОРМА БЕЗ НОВИ ДАНОЦИ

ninja

ОСУМ ИЛЈАДИ МАЛИ И МИКРО ФИРМИ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА ТРИ ГОДИНИ СТАВИЛЕ КЛУЧ НА ВРАТA

ninja