13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Зошто молитвата на планината Арафат е духовен врв на муслиманските аџии

Тие доаѓаат во мракот на ноќта, по илјадници, да се искачат на карпестиот рид наречен планината Арафат.

Ова место југоисточно од Мека е малку познато надвор од исламскиот свет. За немуслиманите, шетањето околу Каба – црната структура во облик на коцка во светиот град – е највпечатливиот визуелен момент што го придружува аџилакот Хаџ.

Но, за муслиманите, ритуалот на молитва во вторник во Арафат е тој што ја претставува суштината и целината на хаџот.

Предметниот рид и Денот на Арафат, како што се нарекува вториот ден од годишниот аџилак, имаат извонредно значење за исламската религија. Арафат се споменува во Куранот како место каде што се вели дека пророкот Мухамед ја одржал својата последна проповед, за време на неговиот последен аџилак. Според традиционалните изреки на пророкот, Денот на Арафат е најсветиот ден во годината, кога Бог им се приближува на верниците и им ги простува гревовите.

Моментот на приближување кон Бога го прави овој дел од аџилакот уште поважен за многу луѓе.

До 4 часот наутро во вторникот, врвот висок 70 метри беше преполн со приврзаници. Тие се искачија на неговиот нерамен терен, влечејќи ги личните работи зад себе и барајќи слободно место. Тие седат во групи во камени пукнатини и пукнатини меѓу карпи.

Некои се молат, шепотејќи ги своите молитви кон Бога со отворени дланки кон небото. Некои уживаат во панорамата додека утринската светлина почнува да се шири. Други ги креваат рацете за да направат селфи за да го одбележат моментот. Големите кружни прскалки прскаат вода за да ги изладат аџиите на топлина, која брзо достигнува 45 степени Целзиусови.

Како што одминуваше денот, областа околу планината Арафат беше исполнета со околу 1,8 милиони аџии. Без сенка или ветре, луѓето почнаа да користат се што ќе најдат за да се заштитат од сонцето. Волонтерите делеа чадори и пијалоци, а камионите полни со гајби со шишиња со вода додадоа до сообраќајниот хаос. Мобилните телефони биле исклучени поради жештината, а аџиите ги дупнале шишињата со вода и ги користеле за да се посипуваат со вода.

Сепак, тие рекоа дека се многу среќни што се таму и покрај тешкотиите.

Калед Ал Шаник, 30-годишен сопственик на продавница од Јордан, рече дека аџилакот не бил Мека. „Аџилакот е во Арафат“, рече тој, повторувајќи една од зборовите на пророкот додека седеше со своето семејство на голема карпа. „Сите муслимани сакаат да останат на позицијата во која се наоѓаме сега“.

Усман Аршад, 26-годишен пакистански студент, за овој момент пешачел речиси 4.700 километри. Беше решен да дојде пеш. Така тој пешачеше од неговиот роден град Окара во источната провинција Пенџаб, низ неговата земја и Иран. Потоа, тој се качил со брод до Обединетите Арапски Емирати и пешачел по Арапскиот Полуостров до Мека.

„Имаше предизвици и паднав неколку пати, но Бог ми помогна да се вратам“, рече тој за патувањето кое траеше вкупно шест месеци.

Г-дин Аршад пораснал читајќи за хаџот и знаел луѓе кои отишле на аџилак. Тој разговараше со нив за ситуациите кои го чекаат и како да се подготви. Тој исто така направил сопствено истражување, особено кога станува збор за Арафат.

Арафат е клучен за аџиите, рече тој, моментот да ја добијат Божјата прошка.

„Ова не е мала работа. Сите веруваат дека се грешници. Ако ни се даде оваа можност (да простиме), тогаш треба да ја искористиме“, рече тој. „Арафат е благословен ден и чувствувам мир и мудрост што сум тука“.

Аџиите се обврзани да се молат во Арафат по пладне и веднаш по зајдисонце. Тие не мора нужно да бидат на ридот и можат да останат каде било во земјите околу него.

Напладне, огромни толпи аџии ја слушнаа проповедта на шеикот Јусуф бин Саид во големата џамија Намира, изградена на местото каде што пророкот Мухамед последен пат и се обратил на раната муслиманска заедница во VII век. Шеикот го повторил повикот на пророкот за единство.

„Нам ни е наредено да бидеме обединети и ни е забрането да се разделиме под сите околности, што е уште поважно за време на сезоната на хаџ и на ритуалните места“, рече тој.

Генералниот завод за статистика на Саудиска Арабија во вторникот соопшти дека на овогодинешниот хаџ учествувале 1.845.045 луѓе, вклучително и 1.660.915 од странство. Тоа е значително пониско од 2.489.406 што присуствуваа во 2019 година, последниот голем аџилак пред пандемијата. Бројот на аџии од странство оваа година е намален за 200.000 во споредба со 2019 година, а аџиите од Саудиска Арабија се само една третина од бројот од таа година.

 

Извор: АП

По зајдисонце во вторник, аџиите одат на платото во блиската пустина наречено Муздалифа за да соберат камчиња, кои ќе ги искористат следниот ден во симболичен ритуал на каменување на ѓаволот во Мина.

Related posts

КАКО СЕ ОДВИВАЛА ШЕМАТА ЗА ПОТКУП НА „ТАБАНОВЦЕ“КАКО СЕ ОДВИВАЛА ШЕМАТА ЗА ПОТКУП НА „ТАБАНОВЦЕ“

ninja

СЕ „КРЧКА“ ПРОШИРУВАЊЕТО НА ВЛАДИНОТО МНОЗИНСТВО

ninja

Гардијан: Ердоган се соочува со реални шанси да загуби додека Турција се подготвува да гласа

admin

ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ ДОБИВА НОВ ЗАМАВ

ninja

„Кога мажот станува жена“ го преполни јавниот простор со поделби, говор на омраза и манипулација

admin

Мицевски: Уставни измени под диктат нема, власта нема двотретинско мнозинство

admin